Czy recepta na marihuanę zawsze jest niezbędna?
Zdecydowanie tak! W Polsce istnieje możliwość legalnego zakupu marihuany w celach leczniczych w aptekach, ale nie każdy pacjent może tego dokonać. Medyczna marihuana jest wydawana wyłącznie na podstawie recepty od lekarza, co oznacza, że recepta na marihuanę stanowi konieczność, ale i wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. To lekarz, który decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej i ustala odpowiednie dawkowanie oraz nadzoruje przebieg terapii. To także lekarz ocenia stan pacjenta oraz na ile terapia medyczną marihuaną może mu pomóc.
Kto może otrzymać e-receptę na leczniczą marihuanę?
Receptę na medyczną marihuanę mogą otrzymać zwłaszcza pacjenci, u których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub wywołały zbyt wiele działań niepożądanych. Są to pacjenci cierpiący na:
- stwardnienie rozsiane,
- przewlekłe bóle,
- choroby nowotworowe,
- jaskrę,
- chorobę Parkinsona,
- migreny i wiele innych schorzeń.
Lista dolegliwości i chorób, które mogą być leczone medyczną marihuaną, jest długa i wciąż pojawiają się nowe doniesienia i jej możliwościach, dlatego ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza.
Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na medyczną marihuanę może wystawić tylko uprawniony lekarz, jeśli pacjent zostanie uprzednio zakwalifikowany do terapii konopnej. Każdy lekarz, który ma uprawnienia do wystawiania recepty RPW, może to zrobić, z wyjątkiem lekarzy weterynarii. Receptę można również uzyskać prywatnie, w tym drogą zdalną, na przykład poprzez konsultację online z lekarzem. Taka opcja może być pomocna, szczególnie gdy terminy wizyt u lekarzy są długie lub pacjent ma problemy z mobilnością. Dla takich oraz wielu innych pacjentów jest możliwość skorzystania np. z oferty strony http://zielonytemat.pl/. W ten sposób chory może w wygodny i bezpieczny dla siebie sposób zdobyć szybko e-receptę na leczniczą marihuanę, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Lecznicza marihuana – gdzie ją nabyć na podstawie recepty?
Receptę na susz konopny lub inne produkty z marihuany można zrealizować w aptece, która jest uprawniona do jej sprzedaży. Warto jednak wcześniej sprawdzić dostępność leczniczej marihuany w danej aptece, ponieważ nie zawsze jest ona dostępna od ręki, a pacjent może być zmuszony czekać na dostawę. Ponadto należy przygotować się na koszty związane z leczeniem, ponieważ susz konopny nie jest objęty refundacją. Receptę na medyczną marihuanę trzeba samodzielnie opłacić w całości, a także dokupić akcesoria niezbędne do waporyzacji. Sama realizacja recepty na susz konopny w aptece jest stosunkowo prosta i nie różni się od procesu realizacji innych recept.
Aby to zrobić, należy przedstawić kod kreskowy e-recepty (np. w formie papierowej lub elektronicznej) lub/i podać farmaceucie czterocyfrowy kod do e-recepty. Pacjent zwykle otrzymuje go podczas wizyty lub konsultacji, a dodatkowo w wiadomości SMS. Dodatkowo, w celu uwierzytelnienia, pacjent musi podać swój numer PESEL. Dzięki temu pacjent będzie mógł wykupić susz konopny zgodnie z przepisami i zaleceniami lekarza.