Podobnie jak wiele innych sportów, siatkówka halowa i plażowa niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Na przykład siatkarze podczas swojej kariery sportowej cierpią na różnego rodzaju problemy z kolanem. Niektóre urazy związane z siatkówką wpływają również na stawy łokci i barków. Wielu sportowców siatkówki cierpi również na bóle krzyża. Warto zauważyć, że kontuzje związane z siatkówką częściej występują u dorosłych niż u młodych sportowców. Jednak pewne kontuzje mogą wystąpić również u młodych siatkarzy. Jakie są najpopularniejsze kontuzje siatkarzy?
Przyczyny kontuzji w siatkówce
W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których siatkarze borykają się z różnymi rodzajami kontuzji. Są to niewłaściwe techniki treningowe, nadużywanie niektórych ruchów podczas gry lub treningu, brak skutecznych programów zapobiegania kontuzjom oraz niska jakość powierzchni do gry. W tym artykule przedstawiamy typowe rodzaje kontuzji u siatkarzy.
Kontuzje siatkarzy są istotne przy obstawianiu tej dyscypliny sportowej. W końcu wypadnięcie ze składu na kilka tygodni jednego z najlepszych atakujących lub wystawiających może znacząco wpłynąć na grę i wyniki. Dobrym zabezpieczeniem w takim przypadku jest superbet bonus, który gwarantuje wygrany zakład, gdy drużyna siatkarska uzyska przewagę dwóch setów. Nie ma na rynku atrakcyjniejszej promocji niż ta!
Urazy dłoni
Siatkarze, którzy są odpowiedzialni za blokowanie i wystawianie, często cierpią na różnego rodzaju kontuzje dłoni. Podczas blokowania i wystawiania piłki siatkarze mogą uszkodzić sobie palce u rąk i nóg. Skręcenia i nadwyrężenia są również częstymi urazami dłoni wśród siatkarzy. Lista powszechnych urazów palców u siatkarzy obejmuje: zwichnięcia, skręcenia stawów oraz naderwania ścięgien.
Ból dolnej części pleców
Nie jest niespodzianką, że wielu siatkarzy odczuwa ból w dole pleców. Dlatego ból dolnego odcinka kręgosłupa uważany jest za jedną z najczęstszych kontuzji u siatkarzy. Chodzi o to, że siatkarze często obracają się i zginają tułów podczas gry lub treningu.
Warto zauważyć, że ruchy przy atakowaniu i wystawianiu mają również duży wpływ na kości dolnej części pleców. Z tego powodu siatkarze, którzy odpowiadają za atakowanie i wystawianie podczas gry, często odczuwają bóle krzyża.
Wykonywanie lekkich ćwiczeń rozciągających oraz ćwiczeń wzmacniających pomaga siatkarzom zmniejszyć ból w dole pleców. W niektórych przypadkach siatkarzom cierpiącym na bóle krzyża zaleca się skorzystanie z wizyt chiropraktycznych.
Urazy pleców
Według statystyk urazy kręgosłupa różnego rodzaju stanowią około 15% wszystkich urazów w siatkówce. Nie ma wątpliwości, że każdy siatkarz angażuje się w takie czynności jak schylanie się do tyłu, skakanie czy skręcanie.
Bez wątpienia tego typu czynności negatywnie wpływają na plecy siatkarza i stwarzają ryzyko kontuzji kręgosłupa. Oczywiście kontuzje kręgosłupa są poważnym problemem dla każdego siatkarza. Tak więc, jeśli zawodnik dozna kontuzji kręgosłupa podczas gry w siatkówkę lub treningu, potrzebna będzie pomoc bardzo doświadczonego terapeuty.
Urazy kostki
Jak wspomniano powyżej, kontuzje stawu skokowego to jedne z najczęstszych kontuzji u siatkarzy. Siatkarze często od czasu do czasu cierpią na różnego rodzaju nadwyrężenia kostki. Czasami kontuzja kostki pojawia się, gdy jeden zawodnik ląduje na stopie innego zawodnika.
Niezwykle ważne jest, aby siatkarz prawidłowo wyzdrowiał po kontuzji stawu skokowego. Siatkarz powinien kontynuować treningi i i brać udział w rozgrywkach dopiero po prawidłowym wyleczeniu kontuzji stawu skokowego i zakończeniu okresu rekonwalescencji.
Urazy kolana
Zawodnicy siatkówki mogą również doznać kontuzji kolana podczas swojej kariery. Warto zauważyć, że wszelkiego rodzaju kontuzje kolana są dużym problemem dla każdego siatkarza. Ważne jest, aby wiedzieć, że urazy kolana wymagają specjalnego leczenia, które obejmuje specjalne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.
W niektórych przypadkach pacjenci mogą również wymagać poddania się operacji w celu rekonstrukcji więzadła. Siatkarzom, którzy doznali kontuzji kolan, zazwyczaj zaleca się unikanie różnego rodzaju skoków, dopóki trwa okres rekonwalescencji.
Problem polega na tym, że sportowiec potrzebuje dużo czasu, aby wyzdrowieć po kontuzji kolana. Dlatego siatkarze zwykle mają trudności z powrotem do sportu po urazie kolana. Nie trzeba dodawać, że kontuzje kolan powodują wiele szkód i stresu u siatkarzy. Tak więc programy treningowe wielu drużyn siatkarskich są zwykle ukierunkowane na pomoc siatkarzom w zapobieganiu wszelkiego rodzaju kontuzjom kolan.
Urazy barku
Podczas gry aktywnie wykorzystywane są barki siatkarza. Na przykład siatkarze używają ramion podczas blokowania ataków, serwowania, a także podbijania piłki podczas gry. Tak więc często powoduje to urazy barku, a także silny ból barku.
Nadmierny ruch ramion i nadużywanie mięśni rotatorów są głównymi przyczynami kontuzji barków wśród siatkarzy. Mimo że kontuzje barku częściej występują u dorosłych niż u młodych sportowców, jest to jedna z najczęstszych kontuzji siatkarzy.
Ścięgna
Wielu siatkarzy (zarówno dorosłych, jak i młodych) również cierpi na zapalenie ścięgien. Dlatego zapalenie ścięgien jest jednym z najczęstszych urazów wśród siatkarzy. Ten problem zwykle pojawia się, gdy siatkarz wykonuje określone ruchy podczas gry. Brak równowagi mięśniowej to kolejna przyczyna zapalenia ścięgien. Zapalenie ścięgien można znaleźć na plecach, łokciach, barkach, a także nadgarstkach siatkarzy.
W większości przypadków siatkarze nie mają trudności z wyzdrowieniem po zapaleniu ścięgien. Tak więc gracze zwykle szybko wracają do gry w siatkówkę po zapaleniu ścięgna. Leki przeciwzapalne oraz kompresy i lód doskonale sprawdzają się w leczeniu tego typu kontuzji.
Wymagana jest również rehabilitacja i wzmocnienie kontuzjowanego obszaru. Jednak są też trudniejsze przypadki zapalenia ścięgien. W związku z tym pacjent może potrzebować specjalnych zastrzyków lub nawet poddać się zabiegowi chirurgicznemu, aby skutecznie leczyć zapalenie ścięgna.