Starczowzroczność – co to jest?
Prezbiopia nazywana również starczowzrocznością dotyka niemal każdą osobę powyżej 40. roku życia bez względu na płeć, stan zdrowia czy styl życia. To nieunikniony proces starzenia się wzroku wywołany osłabieniem elastyczności soczewki. Starczowzroczność nie jest chorobą, a fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Oko nie jest w stanie tak szybko, jak kiedyś przystosowywać się do zmiany odległości widzenia.
Po czym poznać objawy starczowzroczności? Wiele osób zaczyna zauważać, że ręka wydaje się jakby zbyt krótka. Oznacza to, że konkretne przedmioty trzeba coraz bardziej oddalać od twarzy, aby wyraźnie dostrzec szczegóły np. treść książki czy wiadomości SMS w telefonie. Z czasem okazuje się to męczące, ponieważ trudności sprawiają także prowadzenie samochodu, szycie albo majsterkowanie.
Nadmierne skupianie wzroku może doprowadzić do bólów głowy. Przyzwyczajanie się lub zmiana okularów również bywa niekomfortowe, dlatego warto zastanowić się nad laserową korekcją starczowzroczności.
Dowiedz się więcej o prezbiopii: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc
Laserowa korekcja starczowzroczności – jak przebiega?
Korekcja wady wzroku jest niemal bezbolesna dzięki podanym wcześniej kroplom znieczulającym. Przygotowania do zabiegu trwają ok. 2-3 godzin ze względu na dodatkowe badania oraz niezbędny odpoczynek. Laser działa maksymalnie kilkanaście minut, zaś precyzję gwarantuje specjalistyczny, sprawdzony sprzęt.
Laserowa korekcja starczowzroczności bazuje na zjawisku mikromonowizji, co oznacza, że kształt rogówki oka jest zmieniany w taki sposób, aby pacjent mógł dobrze widzieć bez względu na odległość. Wykorzystanie lasera powoduje powstanie tzw. strefy połączonej. Czas rekonwalescencji potrafi trwać od kilku tygodni do paru miesięcy, ale poprawę widać nawet dzień po zabiegu.
Przez pierwszy miesiąc po laserowej korekcji starczowzroczności lepiej zrezygnować z dotykania oczu, sportów (również wodnych), kąpieli w morzu czy basenie. Solarium warto omijać przez 60 dni. Kluczowe jest stosowanie kropel oraz słuchanie zaleceń lekarza.
Laserowa korekcja wzroku – duża wada to przeszkoda?
Każdy zabieg laserowej korekcji starczowzroczności jest poprzedzony wizytą kwalifikacyjną oraz specjalistycznymi badaniami. Tylko w taki sposób lekarz może dobrać adekwatną metodę.
Kiedy dopuszczalna jest korekcja wady wzroku:
- astygmatyzm do 2.00 dioptrii,
- nadwzroczność do + 3.50 dioptrii,
- krótkowzroczność do – 8.50 dioptrii.
W przypadku jaskry, zaćmy, zapalnych schorzeń oczu, zespołu suchego oka i alergii trzeba szukać alternatywnych sposobów radzenia sobie ze starczowzrocznością. Niektóre choroby autoimmunologiczne oraz problemy z gospodarką hormonalną także mogą wymagać dodatkowej konsultacji medycznej.
Artykuł sponsorowany