Choroby górnych dróg oddechowych mają tendencję do nawrotów. Ich leczenie wymaga dodatkowych badań i konsultacji u specjalisty. Dziedziną, która w szerszej perspektywie zajmuje się badaniem tego typu schorzeń jest laryngologia. Sprawdź jaki jest zakres leczenia.

Laryngologia – w czym się specjalizuje?

Laryngologia, a właściwie otolaryngologia to dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu, nosa, gardła i krtani. Ponadto także zatok przynosowych, jamy ustnej, tchawicy, oskrzeli, gruczołów ślinowych i języka. Jednak zakres leczenia jest znacznie szerszy, obejmuje bowiem także chirurgię rekonstrukcyjną, czy chirurgiczne leczenie zmian takich jak np. przerost migdałków podniebiennych. Lekarz laryngolog wykonuje także zabiegi endoskopowe górnych dróg oddechowych i przełyku.

Laryngologia – krótka historia

Laryngologia swoje początki miała już starożytnym Egipcie. Kilkaset lat przed naszą erą zabiegi związane z rekonstrukcją nosa i leczeniem schorzeń gardła wykonywano też w Indiach. Szczegółowego opisu zatok dokonał na przełomie XV i XVI wieku Leonardo da Vinci. Początek laryngologii jako odrębnej dziedziny zapoczątkował 1854 roku pochodzący z Hiszpanii śpiewak operowy Manuel Patricio Rodriguez Garcia, który przy pomocy dwóch luster szczegółowo opisał wygląd krtani. W Polsce pierwsza katedra otolaryngologii powstała na uniwersytecie Jagiellońskim w 1879 roku.

Laryngologia – jakie schorzenia leczy laryngolog?

Lekarz laryngolog zajmuje się leczeniem następujących schorzeń:

  • angina ropna;
  • zapalenia gardła, uszu, krtani;
  • zapalenie zatok;
  • polipy;
  • uszkodzenia i złamania nosa;
  • bezdech senny;
  • otoskleroza;
  • guzy szyi i głowy;
  • przerost migdałków podniebiennych;
  • otospongioza;
  • niedosłuch;
  • choroba Meniere’a;
  • otospongioza.

Kiedy wybrać się na wizytę do laryngologa?

O konsultacji u laryngologa decyduje lekarz pierwszego kontaktu. W tym celu określa stan chorego,a następnie kieruje na dalsze leczenie. Aby umówić się na wizytę u laryngologa potrzebne jest skierowanie. Przy jakich dolegliwościach będzie pomocna laryngologia? Wszelkie dolegliwości związane z nieżytem górnych dróg oddechowych warto skonsultować u laryngologa. Wiele schorzeń ma tendencję do przechodzenia ze stanu ostrego w przewlekły. Laryngolog może więc zlecić wykonanie dodatkowych i bardziej szczegółowych badań. Dzięki temu możliwe jest ustalenie konkretnej przyczyny schorzenia, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zobacz też:
Najlepsze wody toaletowe dla mężczyzn – ranking 2023

Laryngologia – jak wygląda wizyta u specjalisty?

Wizyta u laryngologa zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Warto ze sobą zabrać wyniki badań i prześwietleń. Następnie, lekarz przystępuje do badania palpacyjnego węzłów chłonnych i ślinianek. W następnej kolejności za pomocą wziernika sprawdza nos, przegrodę i śluzówki. W czasie badania jamy ustnej sprawdza stan zębów, języka, migdałków i ślinianek. Równie istotne są uszy, które lekarz ogląda przy pomocy wziernika. Warto więc przed wizytą dokładnie oczyścić przewody słuchowe z zalegającej wydzieliny. Przy pomocy lusterka oceniany jest stan gardła i krtani. 

Nierzadko zdarza się, że konieczna jest poszerzona diagnostyka. Lekarz może zlecić wykonanie takich badań jak RTG czy tomografia komputerowa. W razie występowania widocznych zmian, konieczne może się okazać wykonanie punkcji zatok, endoskopii, wymazu lub biopsji wykrytych zmian. O dalszym postępowaniu zawsze decyduje lekarz.

Laryngologia to skomplikowana dziedzina medycyny, która umożliwia leczenie przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych. Nowoczesne metody diagnostyczne pomagają w szczegółowym ustalaniu przyczyn choroby, oraz wyeliminowaniu czynników drażniących. Leczenie dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze wyeliminowanie problemów zdrowotnych.



Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022