Medycyna a cyfryzacja
Zacznijmy może od tego, że za cyfryzacją optują również lekarze. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, przed jakimi wyzwaniami stoi współczesny świat. Niestety, w wielu europejskich państwach, w tym również w Polsce, brakuje specjalistów. Demografia jest pod tym względem brutalna, ludzi do pracy będzie coraz mniej i tyczy się to również medycyny. W takiej sytuacji trzeba szukać innych rozwiązań, czyli między innymi cyfryzacji.
Musimy być świadomi tego, że jest to branża warta miliardy złotych. Mamy bowiem na myśli nie tylko szpitale, ale również całą administrację, gabinety lekarskie, usługi kliniczne, domy opieki, opiekę domową, a także badania nad lekami i chorobami. Jak widać jest wiele sektorów, w których cyfryzacja mogłaby się sprawdzić. Zresztą już teraz pojawiają się zmiany, które służą nie tylko lekarzom, ale również pacjentom i farmaceutom.
E-recepta
Jedną z tego typu małych rewolucji jest recepta elektroniczna. Na jej przykładzie dobrze widać, jak nasze codzienne życie może stać się prostsze. Czym ona jest? Technicznie rzecz biorąc jest po prostu elektronicznym odpowiednikiem recepty papierowej. Mogłoby się więc zdawać, że nie jest to nic przełomowego. W praktyce jednak zmiany zachodzą na wielu płaszczyznach.
Przede wszystkim taka forma recepty eliminuje błędy wynikające z czynnika ludzkiego. O co dokładnie nam chodzi? Już wyjaśniamy. Gdy wcześniej lekarz wystawiał receptę w formie papierowej, zdarzało się, że była ona nieczytelna. W końcu chyba każdy z nas słyszał żarty o piśmie doktorów, prawda? Bywało jednak tak, że później takiej recepty nie mógł odczytać farmaceuta. Wówczas wydawał on taki lek, jaki wydawało mu się, że widnieje na kartce. To prowadziło do pomyłek, w których najbardziej poszkodowany był pacjent.
Oprócz tego zdarzało się także, że po wyjściu od lekarza recepta gdzieś nam się zawieruszyła. W efekcie musieliśmy ponownie udawać się do przychodni, aby otrzymać kolejny dokument. To była duża strata czasu. Na szczęście teraz pojawiła się e-recepta. Jest ona znakomitym uzupełnieniem teleporady, o czym za chwilę napiszemy. Póki co skupmy się na zaletach recepty elektronicznej.
Przede wszystkim otrzymujemy ją na maila lub w wiadomości SMS, dzięki czemu znika problem ze znikającymi receptami. W dodatku taki dokument jest czytelny, więc farmaceuta dobrze wie, jaki lek powinien nam wydać. Co więcej, bywa tak, że lekarz przepisuje nam kilka lekarstw. Dzięki e-recepcie jesteśmy w stanie nabyć każdy lek w innej aptece, wcześniej musiała być to ta sama apteka. Dlaczego to ważna zmiana? Zdarzało się tak, że konkretnego preparatu nie było aktualnie na stanie. W efekcie pacjent musiał na niego czekać zamiast po prostu udać się w inne miejsce.
Dodajmy do tego korzyści płynące dla lekarza. Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale często lwią część pracy medyka stanowi wykonywanie czynności administracyjnych. Jeżeli upraszczamy pewne procesy dzięki cyfryzacji, to lekarz może więcej czasu poświęcić swoim pacjentom. Jest to więc nie bez znaczenia. Ważne jest również bezpieczeństwo. Gdy lekarz wystawia e-receptę, otrzyma informację, gdy spróbuje przypisać pacjentowi lek, na który ten jest uczulony. System czuwa więc nad naszym bezpieczeństwem i sprawia, że ewentualnych pomyłek jest zauważalnie mniej.
Teleporada i recepta online
Gdy pojawiła się pandemia, wielu z nas musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Na szczęście nasz system szybko zaczął wdrażać rozwiązania cyfrowe. Tyczyło się to na przykład urzędów. Za pośrednictwem internetu mogliśmy złożyć wniosek, który normalnie musielibyśmy złożyć fizycznie w urzędowym okienku. Zmiany tyczyły się również działania przychodni lekarskich. Wprowadzono na szeroką skalę teleporady, które polegały na rozmowie lekarza z pacjentem i ustalenia przyczyny złego stanu zdrowia. Oczywiście w cięższych przypadkach nadal potrzebny był fizyczny ogląd, jednak w wielu kwestiach rozmowa telefoniczna okazywała się wystarczająca.
W dodatku lekarz mógł wystawić nam e-receptę. Dzięki temu nie musieliśmy udawać się do przychodni, gdzie moglibyśmy zarazić inne osoby czekające w kolejce. Z tego powodu teleporada zdecydowanie idzie w parze z receptą elektroniczną.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że e-receptę można otrzymać również drogą internetową. Jest to bardzo wygodne, a nasze dane są w pełni bezpieczne. Zamiast za każdym razem stać w kolejce do lekarza, gdy potrzebujemy leku, który przyjmujemy regularnie, możemy po prostu odwiedzić jedną ze stron internetowych, które zajmują się wystawianiem recept. Szybko otrzymamy potrzebny nam dokument i będziemy mogli udać się do apteki po potrzebny nam preparat. Takie rozwiązanie sprawdza się również znakomicie, gdy potrzebujemy środków antykoncepcyjnych lub tabletki „dzień po”.
Natomiast musimy wspomnieć o jednej istotnej kwestii. Jeżeli czujemy się źle od dłuższego czasu, to zdecydowanie powinniśmy skonsultować się z lekarzem i opowiedzieć mu o swoich problemach. Lekarstwo to jedna kwestia, natomiast konsultacja jest równie istotna.
Cyfryzacja przyszłością medycyny
Jak widać cyfryzacja nawet w tak pozornie banalnych sprawach jak e-recepta potrafi dać naprawdę wiele. Tymczasem obszarów, które można zdigitalizować jest znacznie więcej. Z tego powodu liczymy na to, że z czasem polska medycyna będzie prężnie się rozwijać w tym zakresie. Przed nami wiele wyzwań, które wynikają między innymi z kiepskiej demografii oraz stosunkowo niskiego budżetu. Z tego powodu cyfryzacja jest ogromną szansą, którą należy wykorzystać. Na szczęście prace nad kolejnymi zmianami już trwają, dlatego za dziesięć lat z pewnością będziemy w zupełnie innym miejscu niż obecnie.