Badania prenatalne w I trymestrze ciąży
Będąc w ciąży, należy liczyć się z tym, że każdego miesiąca lekarz będzie kierować swoją pacjentkę na szereg badań, w tym na morfologię oraz badanie moczu. Jednak dla pewności, zaleca się przeprowadzenie tzw. badań prenatalnych, dających obraz rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jakim momencie zgłosić się na konkretne badanie.
Na początku ciąży, dokładnie między 11., a 14. tygodniem, wykonuje się szczegółowe badanie USG, połączone z testem PAPPA, co łącznie określa się mianem testu podwójnego. Jest to badanie przesiewowe, którego głównym celem jest wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, w tym chromosomalnych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można wykluczyć ryzyko zespołu Downa, Edwardsa lub Patau.
Kobiecie pobiera się próbkę krwi i następnie uzyskane wyniki zestawia się z wykonanym badaniem ultrasonograficznym.
Niestety dostępność do tego badania w Polsce jest utrudnione. O ile kobieta decyduje się na prywatne prowadzenie ciąży, zgłaszając się do lekarza posiadającego certyfikat FMF — Fundacji Medycyny Płodowej, może mieć pewność, że uzyskany wynik będzie miarodajny.
Jednak korzystając z publicznej opieki medycznej, nie każdy ginekolog ten certyfikat będzie posiadać. Dodatkowy problem jest też taki, iż refundowany test podwójny nie przysługuje każdej kobiecie ciężarnej. Badanie to będzie przysługiwać, kiedy:
- kobieta jest po 35. roku życia;
- kobieta urodziła dziecko z wadą genetyczną;
- kobieta jest świadoma nosicielstwa wad genetycznych;
- inne, wcześniej wykonywane USG w ciąży wyszło nieprawidłowo;
- lekarz stwierdza, że kobieta wykazuje wyższe ryzyko wad chromosomalnych.
W praktyce, w ramach opieki NFZ, kobieta będzie mogła mieć wykonane badania prenatalne w I trymestrze jedynie po spełnieniu odpowiednich warunków.
Inne badania prenatalne w I trymestrze to biopsja kosmówki oraz badanie NIPT. Wykonywane są one u kobiet, u których poprzednie badania wykazały nieprawidłowości.
Badania prenatalne II trymestru
W II trymestrze kobieta w ciąży zgłasza się na tzw. USG połówkowe, które wykonuje się zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży, jednak praktyka medyczna pokazuje, że najlepszy jest tutaj okres między skończonym 20. tygodniem, a nieskończonym 22. Przyczyną jest tutaj wielkość dziecka. Na początku II trymestru dziecko waży około 250g, a w 22. tygodniu około 0,5kg, dzięki czemu łatwiej zauważyć pewne nieprawidłowości w jego rozwoju.
Jeżeli lekarz stwierdzi nieprawidłowości, może przyszłą mamę skierować na amniopunkcję, którą wykonuje się między 13., a 20. tygodniem ciąży. Jest to niestety badanie inwazyjne i może skutkować poronieniem. Z kolei w przypadku stwierdzenia konfliktu serologicznego, około 18. tygodnia ciąży można wykonać kordocentezę, której celem jest ustalenie kariotypu.
Badania prenatalne w III trymestrze
Na koniec ciąży, kobieta zgłasza się na USG trzeciego trymestru. Zwykle wykonuje się je między 28., a 32. tygodniem ciąży. Część lekarzy zaleca przeprowadzenie badania bliżej 28. tygodnia, ponieważ można wykonać dokładniejsze zdjęcia — dziecko jest mniejsze i ma więcej miejsca. Inni z kolei będą preferować 32. tydzień ze względu na większe rozmiary dziecka, dzięki czemu łatwiej wychwycić potencjalne wady rozwojowe lub nieprawidłowości funkcjonowania łożyska. Większość lekarzy decyduje się na przeprowadzenie badań w 30. tygodniu ciąży.
Jak widać, badania prenatalne wykonuje się w określonym czasie ciąży. Są to sztywne terminy, których nie należy przekraczać. Mimo iż nie są one obowiązkowe, to z pewnością warto je wykonać. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby tematyką tych badań zainteresowały się szczególnie kobiety po 35. roku życia.
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/sposoby-na-ciazowe-mdlosci/