Malowanie paznokci w pośpiechu, chwila nieuwagi i już – krwistoczerwony lakier do paznokci zdobi teraz ulubione spodnie. Mało tego, produkt błyskawicznie zasycha, tworząc kolorową skorupkę. Jak zmyć lakier do paznokci z ubrań? Jest na to kilka sposobów, które musisz wypróbować, zanim wyrzucisz ulubione ciuchy! Lakier do paznokci to bardzo specyficzny produkt. Jeśli trafi na ulubioną bluzkę czy spodnie, nawet wielokrotne pranie nie pomoże. Jednak ubrania to nic w porównaniu z kanapą w salonie. Przewrócona buteleczka lakieru do paznokci na tapicerce może przysporzyć palpitacji serca. Jeżeli zdarzyła ci się tego typu awaria, polecamy kilka głębokich wdechów, bo sytuację można uratować.
Jak zmyć lakier do paznokci z ubrań?
W przypadku wylania się lakieru do paznokci na tkaninę pierwszym odruchem jest wytarcie zabrudzonego miejsca szmatką. Nie jest to jednak dobry pomysł. Pocieranie mokrej jeszcze plamy prowadzi jedynie do powiększenia zabrudzenia. Nie polecamy też wrzucać ubrania do pralki. Jeżeli nie podejmiesz prób zmycia lakieru, a zamiast tego wypierzesz ubranie, jedynie utwardzisz produkt i doprowadzisz do tego, że wniknie głębiej we włókna tkaniny.
Soda spożywcza na plamy z lakieru
Skutecznym sposobem na usunięcie lakieru do paznokci jest zastosowanie mikstury z sody oczyszczonej. Produkt należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na plamę z lakieru, zanim zdąży on wyschnąć. Po kilku sekundach można delikatnie wytrzeć plamę wacikiem.
Roztwór z płynu do mycia naczyń i wody
Czym zmyć lakier do paznokci z ubrań? Pomocny będzie produkt, który na pewno masz w swojej kuchni, a mianowicie płyn do mycia naczyń. Dodaj jego odrobinę do miseczki z wodą i wymieszaj. Namocz gąbkę w przygotowanym roztworze i spróbuj wytrzeć plamę. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku grubych tkanin.
Zmywacz do paznokci, oczywiście!
Oczywistym rozwiązaniem na zmycie lakieru z ubrań jest zastosowanie rozpuszczalnika, czyli w tym przypadku zmywacza lub acetonu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie tkaniny zniosą tak wymagającą próbę. Użycie zmywacza wiąże się z pewnym ryzykiem. Preparat może bowiem uszkodzić materiał, dlatego też, zanim przystąpisz do zmywania, sprawdź, czy taki rozpuszczalnik jest bezpieczny dla tego konkretnego ubrania. W tym celu odwróć je szwami do góry i nałóż odrobinę produktu w miejscu, gdzie tkanina jest podwinięta, czyli obok nici. Następnie poczekaj chwilę i sprawdź, jak zmywacz zadziałał na materiał. Jeśli nie spowodował odbarwień czy innych uszkodzeń, możesz nasączyć nim wacik kosmetyczny, przyłożyć do plamy i delikatnie ją zetrzeć.
Lakier do włosów na ratunek
Zaschnięty lakier możesz delikatnie rozmiękczyć, aby było go łatwiej usunąć. W tym celu należy obficie spryskać plamę, a następnie delikatnie zeskrobać ją paznokciem, drewnianym patyczkiem lub szczoteczką do zębów. Ten sposób okazuje się szczególnie przydatny, jeśli mamy do czynienia z plamą po lakierze na jeansach.
Pilnik łatwo usunie zaschnięty lakier z tkanin
Jak zmyć lakier do paznokci z ubrań? Z pomocą przychodzi drobnoziarnisty pilnik, którym należy po prostu spiłować produkt z tkaniny, pod warunkiem że zdążył on już zaschnąć. Nie jest to łatwe zadanie, ale z odrobiną cierpliwości powinno się udać. Pamiętaj jednak, by nie używać ostrego pilnika, gdyż z dużą pewnością uszkodzi on włókna materiału, tworząc dziury.
Jak zmyć lakier hybrydowy z ubrania?
Manicure hybrydowy cieszy się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że czasem hybryda może w zupełnie przypadkowy sposób znaleźć się również na ubraniach. Jeżeli lakier jest jeszcze mokry, można spróbować usunąć go acetonem lub removerem. Aby jednak nie rozprzestrzenić plamy, warto użyć patyczka higienicznego dla zachowania lepszej precyzji. Jeśli jednak lakier jest już suchy, można spróbować go wykruszyć. Jeśli to nie działa, można jeszcze spiłować go pilnikiem do paznokci.
Wiesz już, jak zmyć lakier do paznokci z ubrania. Jednak co dalej, jeśli produkt został usunięty z tkaniny za pomocą powyższych metod, a mimo to pozostał po nim blady ślad? Najpierw zamocz materiał w letniej wodzie, a następnie upierz jak zwykle, z dodatkiem odplamiacza. Nie powinien to jednak być silny preparat, a wypróbowany przez ciebie środek, którego zwykle używasz do usuwania plam.