Tipsy żelowe to świetny sposób na ozdobienie dłoni. Z ich pomocą można łatwo przedłużyć płytkę i wzmocnić ją. Stylistki oferują też rozmaite zdobienia od prostych wzorów po miniaturowe obrazy. Paznokcie żelowe i akrylowe pięknie prezentują się przez długi czas, jednak po kilku tygodniach widać już powiększający się odrost. Wówczas pojawia się pytanie: jak zdjąć tipsy, aby nie przysporzyć sobie bólu i nie uszkodzić płytki? W tym poradniku przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym łatwo pozbędziesz się tipsów, żelu, kleju i powrócisz do naturalnych paznokci!
Jak zdjąć tipsy frezarką do paznokci?
Najszybszym sposobem, aby ściągnąć tipsy, jest użycie frezarki. Jeżeli często zdejmujesz paznokcie żelowe samodzielnie w domu, polecamy zakup takiego urządzenia. Ceny rozpoczynają się już od 50 zł. Musisz jednak wiedzieć, że używanie frezarki wymaga precyzji i pewnej wiedzy. Do skracania sztucznych paznokci i spiłowywania warstwy żelu lub akrylu potrzebne są frezy o niższej gradacji, czyli ostrzejsze. Im bliżej naturalnej płytki i skórek będziesz pracować, tym łagodniejsze frezy (o wyższej gradacji) będą potrzebne. Kiedy już produkt został usunięty z płytki paznokcia, należy pozbyć się pyłu i przejść do pielęgnacji.
Jak zdjąć tipsy, nie posiadając frezarki?
Alternatywą dla frezarki są oczywiście pilniki. Do zdejmowania tipsów tą metodą potrzebne będą:
- pilnik 100/180;
- pilnik 180/240.
Podobnie jak w przypadku frezarki, aby skrócić paznokcie, używamy pilników o niższej, ostrzejszej gradacji – 100. Im bliżej płytki pracujemy, tym wyższa gradacja jest potrzebna, czyli kolejno 180 i 240. Zdejmowanie żelu tą metodą jest dość czasochłonne, dlatego jeśli często je wykonujesz, rozważ zakup frezarki. Po zakończeniu czynności należy pozbyć się pyłu i rozpocząć pielęgnację.
Zdejmowanie sztucznych paznokci acetonem
Manicure żelowy i akrylowy można usunąć acetonem za pomocą kilku metod. Niezależnie od tego, którą wybierzesz, potrzebne będą:
- aceton;
- patyczek drewniany;
- pilnik o gradacji 180/240.
Naparstki
Pierwszym sposobem jest wykorzystanie specjalnych naparstków. Kosztują kilkanaście złotych, jednak można ich wielokrotnie używać. Najpierw należy lekko spiłować wierzchnią warstwę sztucznego paznokcia. Następnie należy wlać aceton do naparstka, włożyć do niego palec, zamknąć kapturek i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy wyjąć palec z naparstka i sprawdzić, czy można podważyć paznokieć żelowy za pomocą drewnianego patyczka. Jeśli warstwa sama nie odchodzi, nie należy robić tego na siłę, a powtórzyć proces z acetonem. Po upływie kolejnych kilku minut ponownie sprawdzamy, czy sztuczny paznokieć odkleił się już lekko od naturalnej płytki.
Waciki kosmetyczne i folia
Kolejny sposób, jak zdjąć tipsy akrylowe i żelowe to również zastosowanie acetonu. W tej metodzie potrzebne będą jeszcze waciki kosmetyczne i folia spożywcza. Najpierw należy spiłować pilniczkiem górną warstwę sztucznego paznokcia. Następnie trzeba obficie namoczyć wacik kosmetyczny w acetonie, owinąć nim paznokieć, a później owinąć go jeszcze folią aluminiową. Taki pakunek należy pozostawić na paznokciach przez 15 minut. Po tym czasie trzeba już sprawdzić, czy warstwy żelu odkleiły się od płytki, podważając je lekko patyczkiem. Jeśli nie, powtarzamy całą czynność.
Ceramiczna miseczka
Ostatni sposób ściągania żelowych i akrylowych tipsów to moczenie paznokci w acetonie. W tym celu potrzebna będzie ceramiczna miseczka, do której należy wlać sporą ilość acetonu. Aby zdjąć tipsy, spiłuj wierzchnią ich warstwę, zanurz paznokcie w substancji i potrzymaj tak przez 10-15 minut. Po tym czasie sprawdź za pomocą patyczka czy tips odchodzi od naturalnej płytki. Jeśli nie, ponownie zamocz paznokcie w acetonie i po kilku minutach sprawdź, czy sztuczne paznokcie są już odpowiednio rozmiękczone.
Czy podważanie paznokci akrylowych i żelowych to dobry pomysł?
Jak widzisz, skuteczną metodą zdejmowania tipsów plastikowych jest ich podważanie, ale dopiero po uprzednim odmoczeniu w acetonie. Nie należy podważać paznokci czy ich odrywać, pomijając moczenie, ponieważ wówczas wiązanie pomiędzy żelem i klejem a naturalną płytką będzie bardzo silne. Zdejmując na siłę tipsy, możesz uszkodzić płytkę paznokcia, co jest bardzo bolesne, a dodatkowo proces jej odnowy trwa tygodniami.
Pielęgnacja naturalnych paznokci po zdejmowaniu tipsów
Po zdejmowaniu tipsów naturalna płytka wymaga szczególnej pielęgnacji, którą najlepiej wykonać od razu:
- Oczyść paznokcie z pyłu i umyj dłonie.
- Nadaj paznokciom kształt, piłując je lekko.
- Odsuń skórki i wygładź płytkę za pomocą miękkiej polerki.
- Nałóż na skórki oliwkę do paznokci lub oliwę z oliwek.
- Wmasuj produkt również w całą płytkę.
- Postaraj się nie zmywać od razu oliwki. Niech przez pewien czas działa na twoje paznokcie i skórki.
Pielęgnację z oliwką do paznokci warto przeprowadzać regularnie, a nie tylko po zdjęciu żelowych i akrylowych paznokci.
Jest wiele metod przedłużania paznokci i równie dużo sposobów, jak zdjąć tipsy. Jeden i drugi zabieg powinien być przeprowadzony jak najbardziej profesjonalnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ściągania sztucznych paznokci, ponieważ jest to moment, kiedy najłatwiej uszkodzić naturalną płytkę. Szczególnej ostrożności wymaga zarówno piłowanie, jak i podważanie tipsów. Absolutnie nie można tego robić z użyciem siły. Polecamy taki zabieg przeprowadzić w sterylnych warunkach i przy bardzo dobrym oświetleniu.