Wybór odpowiednich perfum to kwestia indywidualna. Znając preferencje adresata prezentu, można właściwie dobrać zapach, jednak jeśli decyzja jest dokonywana „w ciemno” może okazać się całkowicie nietrafiona. Najłatwiej kupić perfumy dla siebie, korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek.
Zanim kupisz, przetestuj
Trudno jest wybrać zapach, nie znając jego składu, a jeszcze trudniej, jeśli nie ma możliwości przetestowania wybranych produktów. Najlepsze, markowe perfumy nie są tanie, dlatego kupowanie całego flakonu, aby jedynie sprawdzić zapach, jest nieopłacalne i drogie. Rozwiązanie stanowią próbki perfum, które można kupić na stronie https://przetestujperfumy.pl/3-perfumy-damskie. Dostępne są tam niewielkie, kilkumililitrowe flakoniki, w których umieszczono markowe, popularne perfumy. Wystarczy zamówić kilka z nich, aby móc przetestować na sobie intensywność i trwałość poszczególnych kompozycji. Jeden flakonik z perfumami do testowania kosztuje zaledwie kilka lub kilkanaście złotych, czyli znacznie mniej niż perfumy w standardowej pojemności. W ten sposób można przetestować zarówno perfumy damskie, jak i męskie, a jeśli któryś z zapachów przypadnie do gustu, kupić w perfumerii pożądaną pojemność. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak czasu, dlatego chcąc zrobić prezent członkowi rodziny lub znajomemu i wybrać idealny dla niego zapach, warto zamówić próbki z dużym, nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Nuty zapachowe
Wszystkie perfumy budowane są na podstawie trzech nut zapachowych, z których każda pełni inną rolę i jest wyczuwalna w innym czasie. Nie warto więc wybierać perfum, kierując się jedynie pierwszym wrażeniem zapachowym, ponieważ zapach zmienia się w czasie, ewoluuje, a dopiero po około dwóch godzinach można odkryć jego prawdziwą woń. Jak można przeczytać na https://www.miastokobiet.pl/czym-jest-nuta-bazowa-nuta-glowy-i-serca/, poszczególne nuty zapachowe uaktywniają się po kontakcie ze skórą i pod wpływem uwalnianego przez nią ciepła. Substancje zapachowe, z których skomponowane są poszczególne warstwy perfum, różnie reagują na temperaturę ludzkiego ciała, dlatego uwalniają swój zapach w odmiennym od innych substancji czasie. W efekcie wyczuwalny na początku aromat ustępuje z czasem kolejnym zapachom, aby ostatecznie zatrzymać się na najtrwalszym zapachu nuty bazowej.
Jako pierwsza wyczuwalna jest nuta głowy. Jej zapach utrzymuje się zwykle od 15 do 30 minut, jest świeży i lekki, najczęściej kwiatowy lub owocowy. Szybko jednak staje się niewyczuwalny i ustępuje zapachom nuty serca, będącym zapachami pośrednimi. Ich zadaniem jest spajanie zapachów z nuty głowy i nuty bazowej, dlatego są najczęściej mało wyczuwalne, chociaż pojawiają się już po około 10 min. po rozpyleniu perfum i potrafią utrzymywać na skórze aż do dwóch godzin. W nucie serca dominują zapachy korzenne i kwiatowe. Najtrwalsza jest natomiast nuta bazy, nazywana również nutą głębi lub podstawy. Jej zapach wyczuwa się najpóźniej, ale za to najdłużej, a dominują w nim piżmo, wanilia, korzenne przyprawy, cybet oraz leśne i drewniane żywice. To od niej rozpoczyna się kreowanie poszczególnych zapachów i to na niej budowana jest cała mieszanka. Zatem, chcąc poznać cały bukiet zapachów, jaki oferują dane perfumy, potrzeba co najmniej kilku godzin.