Czym jest marihuana medyczna i kto może ją stosować?
W Polsce marihuana do celów leczniczych została zalegalizowana w 2017 roku. Od tego czasu zmienił się nieco światopogląd pacjentów, a większy dostęp do rzetelnych źródeł informacji dotyczących wpływu kannabinoidów na organizm człowieka sprawia, że coraz więcej pacjentów rozważa terapię konopną. Leczenie medyczną marihuaną stosowane jest między innymi w przypadku jaskry, epilepsji, choroby Alzhaimera, a także w przypadku stwardnienia rozsianego. Sprawdza się też u pacjentów onkologicznych, poza tym bywa wykorzystywane w terapii bólu, nerwicy i napadów lękowych, czy też zaburzeń snu i apetytu, a także w innych przypadkach.
Faktem jest, że w Polsce można kupić legalnie i stosować leczniczą marihuanę, jednak należy posiadać wystawioną przez lekarza receptę. Aby natomiast otrzymać receptę, trzeba wcześniej przejść kwalifikację do terapii konopnej, czyli w ocenie lekarza mieć wskazania i nie mieć przeciwwskazań do stosowania suszu konopnego. To lekarz powinien również ustalić przebieg terapii konopnej i odpowiednie dawki stosowane przez pacjenta, poza tym powinien nadzorować przebieg leczenia konopnego i w razie konieczności wprowadzać w nim modyfikacje.
Kto może przepisać leczniczą marihuanę i jak rozpocząć terapię?
Jak zaznaczono wcześniej, medyczna marihuana w aptekach sprzedawana jest wyłącznie na receptę. Recepta na medyczną marihuanę może być jednak wystawiona pacjentowi nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet, np. na CentrumMarihuany.pl, gdzie lekarze doskonale wiedzą, na jakie schorzenia medyczna marihuana może być pomocna. Waporyzacja medycznej marihuany zawsze powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza i ustalonym przez niego dawkowaniem.
Aby móc otrzymać receptę na leczniczą marihuanę, należy przejść kwalifikację do terapii konopnej. W tym czasie lekarz zapozna się z historią medyczną danej osoby, schorzeniem, z którym pacjent się zmaga, a także z jego dotychczasowym sposobem leczenia oraz efektami leczenia. W czasie kwalifikacji lekarz decyduje, czy pacjent może stosować terapię konopną, a także ustala odpowiedni schemat terapii i dawkowanie THC i CBD. Po pozytywnym przejściu kwalifikacji do leczenia można otrzymać receptę na susz konopny, którą można zrealizować w aptece.
Stosowanie leczniczej marihuany – o czym należy wiedzieć?
Jeśli pacjentowi zostanie przepisana medyczna marihuana w formie suszu, dobrze wiedzieć, że najlepszą formą jej stosowania jest waporyzacja. Jest to metoda różniąca się od palenia marihuany, gdyż nie wpływa drażniąco na układ oddechowy, poza tym nie generuje substancji smolistych i rakotwórczych. Do waporyzacji konieczne będzie jednak posiadanie specjalnego waporyzatora.
Nie w każdej aptece można od ręki kupić susz konopny – najlepiej zorientować się wcześniej, które apteki posiadają go na stanie. Dodatkowo należy wiedzieć, że w Polsce leczenie kannabinoidami nie jest refundowane, co oznacza, że całkowity koszt suszu konopnego pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Ceny w tym przypadku nie należą do najniższych, z czym należy się liczyć, chociaż oczywiście ostateczny koszt terapii zależny jest od stosowanych dawek, a te dobiera się indywidualnie do dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent.