Ciąża to niezwykły okres dla każdej kobiety. To czas radości, ale i niepokoju. Większość przyszłych mam martwi się, czy dziecko jest zdrowe, czy rozwija się prawidłowo i nic mu nie grozi. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, upewnić się, że maluszek rośnie i jest bezpieczny, warto wykonać tzw. badania prenatalne. Choć nie są one obowiązkowe, warto skorzystać z możliwości i skontrolować stan zdrowia dziecka. Wiedza zapewni spokój lub pozwoli lepiej przygotować się na wyzwania związane z wychowaniem chorego dziecka.
Badania prenatalne – czym są?
Jesteś w ciąży i chcesz naprawdę o siebie zadbać? Warto przemyśleć kwestię wykonania badań prenatalnych, które mogą dostarczyć ci bezcennej wiedzy na temat przebiegu ciąży i stanu zdrowia twojego dziecka. Badania prenatalne to szczegółowe testy medyczne przeprowadzane podczas ciąży, które mogą wykryć różne problemy zdrowotne i choroby genetyczne.
Badania te można podzielić na dwie główne kategorie: badania przesiewowe i diagnostyczne. Badania przesiewowe, takie jak test potrójny, czy ultrasonografia pomagają ocenić ryzyko wystąpienia określonych problemów, ale nie są w stanie ich potwierdzić. Z kolei badania diagnostyczne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, są przeprowadzane, aby potwierdzić podejrzenia wynikające z badań przesiewowych.
Jednym z pierwszych i najczęściej wykonywanych badań jest USG, dzięki któremu lekarz może ocenić rozwój dziecka, budowę poszczególnych narządów, ale także łożyska. USG służy oszacowaniu wieku ciąży, czy ustalaniu płci dziecka. Test Nifty Pro to z kolei bezinwazyjne badanie z krwi pozwalające wykryć najczęstsze choroby genetyczne (zespół Downa, Edwardsa, Pataua).
Dlaczego warto robić badania prenatalne?
Korzyści z tego typu diagnostyki są dość oczywiste. Uzyskane wyniki dadzą ci bezcenną wiedzę na temat stanu zdrowia dziecka. Dzięki nim będziesz mogła podjąć właściwe decyzje dotyczące dalszego postępowania – czy to o konieczności wykonania kolejnych badań, zaplanowania leczenia w trakcie ciąży lub już po urodzeniu, odpowiedniego przygotowania się do wychowania dziecka ze specjalnymi potrzebami. Dzięki uzyskanej wiedzy rodzice mogą już na wczesnym etapie ciąży szukać wsparcia specjalistów (sprawdź też: badania prenatalne wady i zalety)
Zatem jakie wady mają badania prenatalne? Trzeba pamiętać, że część z nich to tzw. inwazyjne badania diagnostyczne, które niosą ryzyko powikłań. Dlatego warto rozmawiać z lekarzem i wspólnie podejmować decyzję o wykonaniu konkretnych badań.
Jak dbać o siebie w ciąży?
Ciąża to czas wzmożonej troski o zdrowie. Nie chodzi jednak tylko o wykonywanie badań – dbanie o siebie i dziecko to dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Warto też pamiętać, by unikać stresu, który ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jeśli jesteś osobą szczególnie zamartwiającą się o dziecko, tym bardziej powinnaś wykonać badania prenatalne. Dadzą ci odpowiedź na najważniejsze pytania, uspokoją, pozwolą cieszyć się tym niezwykłym okresem twojego życia.
Pamiętaj, że wiele chorób leczy się jeszcze w łonie matki, a wczesne wykrycie nieprawidłowości to większe szanse na uzyskanie szybkiej i profesjonalnej pomocy. W dobie intensywnego rozwoju medycyny rola diagnostyki prenatalnej jest nie do przecenienia. Jeśli spodziewasz się dziecka, zapytaj swojego lekarza o dostępne badania i skorzystaj z możliwości ich wykonania.
Co zrobić, by ciąża była pięknym wspomnieniem? Przede wszystkim dbaj o siebie i swojego maluszka. Poświęć wam tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie bój się pytać i szukać odpowiedzi. Odpoczywaj i badaj się – to szansa na spokojną i szczęśliwą ciążę.