Jeśli martwisz się o zły stan swojego uzębienia, uspokajamy — protetycy mają na to sposób! Założenie koron porcelanowych to rozwiązanie, dzięki któremu wreszcie odczujesz ulgę.
Czym jest korona porcelanowa?
Korony protetyczne to sztuczne nakładki, które mają kształt prawdziwych zębów. Zakłada się je na zęby własne pacjenta i pełnią wtedy rolę uzupełnienia tkanki twardej. W przypadku braku zęba korona mocowana jest na implancie, wówczas staje się ona substytutem zęba naturalnego.
Najtańszymi koronami protetycznymi są korony metalowe, których kolor znacząco wyróżnia się na tle zębów naturalnych i dziś zwykle sięga się po inne, bardziej estetyczne rozwiązania. Miejsce koron metalowych zajęły korony porcelanowe, które ciężko odróżnić gołym okiem od zębów naturalnych.
Rodzaje koron porcelanowych
Korony porcelanowe wykonywane są na podstawach z różnych materiałów. Rodzaj koron dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta i każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, a także ceną.
- Korony pełnoceramiczne — wykonane są z samej ceramiki. Koronę pełnoceramiczną wyróżnia niezwykle estetyczny wygląd, ponieważ powłoka ceramiczna w naturalny sposób odbija światło. Niestety, na tle innych rozwiązań, korony tego typu są mniej trwałe, ponieważ cechuje je mała elastyczność, przez co szybko się ścierają i mają tendencje do pękania.
- Korony porcelanowe na metalu — wykonywane są na podbudowie metalowej z tytanu, chromu, srebra lub złota. Tego typu korona protetyczna cechuje się dużą elastycznością, zatem jest odporna na pękanie. Minusem jest jednak to, że podbudowa metalowa może wywoływać reakcje alergiczne.
- Korony porcelanowe na cyrkonie — wykonane są na podbudowie z tlenku cyrkonu, który jest trwalszy od metalu i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ten rodzaj korony porcelanowej charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz naturalny wygląd, przez co jej koszt jest bardzo wysoki.
Kiedy zakłada się korony porcelanowe?
Pacjenci zwykle decydują się na założenie koron porcelanowych ze względów estetycznych, kiedy ich własne zęby są przebarwione, ukruszone lub złamane. Często korony stosuje się także do odbudowy uzębienia po leczeniu kanałowym bądź wyrwaniu zęba, kiedy ubytek jest zbyt widoczny lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Do pracowni protetycznej warto zwrócić się także po utracie większości zębów, np. wskutek próchnicy. Na ustach pacjenta ponownie może pojawić się uśmiech za sprawą mocowania koron porcelanowych na implantach.
Jak dbać o koronę porcelanową?
Korona zębowa może posłużyć wiele lat, jeśli się o nią dobrze zadba. O odpowiedniej higienie jamy ustnej uczymy się już od przedszkola, jednak korony porcelanowe wymagają nieco większej troski niż naturalne zęby.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby myć zęby po każdym posiłku, zwracając szczególną uwagę na połączenie korony i dziąsła — jest to newralgiczny punkt, w którym zbierają się drobinki jedzenia.
Koronę porcelanową należy chronić przed ścieraniem, dlatego do mycia zębów powinniśmy wybierać miękką szczoteczkę oraz pastę bez drobinek i bez substancji wybielających. Co więcej, warto nitkować zęby oraz płukać jamę ustną płynami bez alkoholu.