Jak działają e-recepty?
Elektroniczne recepty wystawia lekarz lub pielęgniarka, podobnie jak w przypadku recept tradycyjnych. Wystawienie e-recepty przebiega w pełni elektronicznie – program do wystawiania recept obsługiwany jest przez lekarza, a gotowa e-recepta trafia za pośrednictwem Internetu do bazy danej, do której dostęp mają również apteki. Dzięki temu systemowi apteki w całym kraju mają błyskawiczny dostęp do recepty. Możemy na przykład błyskawicznie otrzymać l4 online.
W przeciwieństwie do recept tradycyjnych, pacjent nie otrzymuje papierowej wersji e-recepty po zakończeniu wizyty u lekarza. Może on jednak poprosić o wydruk informacyjny z kodem e-recepty i informacjami o wypisanym leku (w tym jego dawkowaniu). Do odebrania e-recepty w aptece wystarczy jednak czterocyfrowy kod recepty i numer PESEL, na który została ona wypisana. Termin realizacji e-recepty wynosi 30 dni od daty jej wystawienia lub wskazanej daty realizacji. Wyjątkiem są antybiotyki, w przypadku których czas ten wynosi 7 dni.
E-recepty bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku popularnych w ostatnim czasie „teleporad” (telefonicznych wizyt u lekarza). Pacjent nie musi bowiem fizycznie odbierać wystawionej recepty, a jedynie zapisuje jej elektroniczny kod. W sytuacji, kiedy kod zostanie zgubiony lub błędnie zapisany, pacjent może w łatwy sposób uzyskać dostęp do e-recepty za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, co zapobiega jej zgubieniu.
Jak odebrać e-receptę?
Pacjent może otrzymać czterocyfrowy kod e-recepty w formie wydruku informacyjnego, podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem, za pośrednictwem sms-a lub maila, a także znaleźć go w bazie recept na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). Odbierając e-receptę w dowolnej aptece w Polsce wystarczy podać czterocyfrowy kod i numer PESEL, na który wystawiono receptę.
System elektronicznych recept jest przyjazny dla osób w każdym wieku, w tym osób starszych, które nie korzystają z Internetu. Możliwość wystawienia e-recepty pozwala im na zakup niezbędnych, stale przyjmowanych leków bez wizyty w przychodni, a niezbędny do odebrania recepty kod mogą uzyskać telefonicznie lub smsowo.
Tabletki „dzień po” na receptę – jak działają?
Tabletki „dzień po” zaliczają się do środków tzw. antykoncepcji awaryjnej, które zabezpieczają przed niechcianą ciążą w sytuacjach kryzysowych. Zalicza się do nich m.in. stosunek bez zabezpieczenia czy pęknięcie prezerwatywy podczas zbliżenia. Tabletki „dzień po”, jak sama nazwa wskazuje, mogą być zażyte po stosunku, w celu zahamowania owulacji i niedopuszczenia do zapłodnienia. Ich skuteczność jest wysoka, lecz nie stuprocentowa, dlatego nie należy traktować ich jako alternatywę do tradycyjnych metod antykoncepcji.
Wszystkie tabletki „dzień po” dostępne na rynku są lekami sprzedawanymi wyłącznie na receptę. Warto jednak zaznaczyć, że recepta ta może zostać wystawiona przez lekarza każdej specjalizacji, nie tylko ginekologa. Nowoczesny system e-recept pozwala na odbycie wizyty i uzyskanie recepty na tabletka dzień po bez wychodzenia z domu. To niezwykle wygodne, zwłaszcza gdy musimy zaoszczędzić na czasie – aby uzyskać największą skuteczność, preparat należy bowiem zażyć do 72 godzin od ryzykownego zbliżenia.