Czym zajmuje się implantolog i kiedy może Ci pomóc?

Każdy marzy o pięknym, białym i przede wszystkim pełnym uzębieniu. Niestety braki zębów w wyniku zaawansowanej próchnicy lub urazu zdarzają się bardzo często. Dawniej rozwiązaniem były tylko ruchome protezy lub mosty osadzone na sąsiednich zębach. Obecnie, dzięki współczesnej implantologii stomatologicznej, możliwe jest trwałe odtworzenie braków zębowych. Procedurą zajmującą się wszczepianiem implantów zajmuje się lekarz implantolog. Dowiedz się więcej o tej profesji!

implanty zębowe

Kim jest implantolog stomatologiczny? 

Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi metodami, za pomocą których można nie tylko uzupełnić rozległe ubytki w zębach, ale także odtworzyć braki w uzębieniu. Utracone zęby można zastąpić ruchomymi protezami, mostami osadzanymi na sąsiednich zębach, a także poprzez wszczepienie implantu. Ostatnia z wymienionych metod jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym dla Pacjenta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Implant to nic innego, jak niewielka śrubka wykonana z tytanu. Wkręca się ją w kość żuchwy lub szczęki, w miejscu braku zęba. Po pełnym wygojeniu implant tworzy wspólną całość z kością i przejmuje funkcje brakującego korzenia zębowego. Kolejno na gotowym implancie osadzane jest uzupełnienie protetyczne w postaci korony zębowej. 

Wszelkimi procedurami koniecznymi do wykonania w trakcie wszczepiania implantów zębowych zajmuje się implantolog. Lekarz o takiej specjalizacji zajmuje się planowaniem zabiegów implantologicznych, ich przeprowadzeniem i kontrolą. 

Wskazania do wizyty u implantologa 

W przypadku obecności zdrowego, naturalnego korzenia zęba lub klasyfikującego się do leczenia niekiedy możliwe jest zastosowanie koron protetycznych. Z kolei wizyta u implantologa przeznaczona jest dla osób, które mają braki w uzębieniu, czyli po wcześniejszej utracie zarówno korony zęba, jak i jego korzenia. Do utraty zębów najczęściej dochodzi w wyniku próchnicy, urazów mechanicznych, chorób przyzębia (dziąseł), a także anatomicznie nierozwiniętych zębów stałych. 

Na wizytę u implantologa warto zdecydować się po utracie już jednego zęba. Nawet niewielkie braki w uzębieniu oddziałują negatywnie na pozostałe zęby – mogą powodować m.in. ich rozchwianie, niewłaściwe ułożenie, rozwój wad zgryzu i zanik kości wyrostka zębodołowego. Odpowiednio szybkie uzupełnienie brakującego zęba pozwala na zachowanie pełnego, prawidłowego łuku zębowego. 

Implantolog może pomóc również osobom, które mają większe, a nawet całkowite braki uzębienia. Najbardziej komfortowe jest osadzanie jednej korony na jednym implancie. Dzięki temu można zachować naturalne przestrzenie między zębami i najbardziej estetyczny wygląd uśmiechu. Jednak możliwe jest również mocowanie kilku zębów (mostów) na mniejszej ilości wcześniej wszczepionych implantów. Lekarz implantolog pomaga także osobom z całkowitym brakiem uzębienia. 

Zalety współczesnej implantologii 

Implanty stomatologiczne są obecnie najlepszym rozwiązaniem. Zapewniają Pacjentowi pełen komfort – zęby na nich umieszczone wyglądają jak te naturalne, są trwałe, pozwalają na swobodne gryzienie i żucie. Co bardzo ważne, korony osadzone na implantach pozwalają na spełnienie marzeń o idealnie równym, śnieżnobiałym uśmiechu, a efekt estetyczne jest równie ważny, jak ich funkcjonalność.     

Jak przebiega wszczepienie implantu stomatologicznego? 

Jeśli chcesz uzupełnić braki uzębienia, przygotuj się na przynajmniej kilka wizyt w gabinecie. Jednak wiedz, że proces wszczepienia implantów, mając na uwadze spektakularne efekty możliwe do osiągnięcia, w rzeczywistości ocenia się jako bardzo krótki i komfortowy. 

W pierwszej kolejności implantolog przeprowadza wywiad z Pacjentem – zapoznaje się z jego oczekiwaniami i ocenia stan uzębienia. Podczas konsultacji zostaniesz też skierowany na badania kontrolne. W następnym kroku, jeśli nie będą konieczne inne zabiegi przygotowawcze, lekarz wszczepi tytanowy implant. Zabieg taki zwykle trwa maksymalnie godzinę. 

Po upływie 2 tygodni zakładana jest śruba gojąca, która kształtuje dziąsło pod przyszłą koronę. Następnie po 3-6 miesiącach pacjent stawia się ponownie na wizytę, aby pobrać wyciski pod koronę. Następnie gotowa odbudowa przygotowana na podstawie wycisków jest montowana na implancie. Po upływie 3–6 miesięcy w implancie zostaje zamocowana śruba gojąca. Powiązane artykuły:
Anna Kwiatkowska
pasjonatka tematyki beauty, od zawsze na bieżąco z trendami w kosmetyce pielęgnacyjnej i make-upowej. Kocha modę. Jej najnowszą pasją jest zdrowe odżywianie, stara się też żyć coraz bardziej ekologicznie.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Porady