Kim jest implantolog stomatologiczny?
Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnymi metodami, za pomocą których można nie tylko uzupełnić rozległe ubytki w zębach, ale także odtworzyć braki w uzębieniu. Utracone zęby można zastąpić ruchomymi protezami, mostami osadzanymi na sąsiednich zębach, a także poprzez wszczepienie implantu. Ostatnia z wymienionych metod jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym dla Pacjenta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.
Implant to nic innego, jak niewielka śrubka wykonana z tytanu. Wkręca się ją w kość żuchwy lub szczęki, w miejscu braku zęba. Po pełnym wygojeniu implant tworzy wspólną całość z kością i przejmuje funkcje brakującego korzenia zębowego. Kolejno na gotowym implancie osadzane jest uzupełnienie protetyczne w postaci korony zębowej.
Wszelkimi procedurami koniecznymi do wykonania w trakcie wszczepiania implantów zębowych zajmuje się implantolog. Lekarz o takiej specjalizacji zajmuje się planowaniem zabiegów implantologicznych, ich przeprowadzeniem i kontrolą.
Wskazania do wizyty u implantologa
W przypadku obecności zdrowego, naturalnego korzenia zęba lub klasyfikującego się do leczenia niekiedy możliwe jest zastosowanie koron protetycznych. Z kolei wizyta u implantologa przeznaczona jest dla osób, które mają braki w uzębieniu, czyli po wcześniejszej utracie zarówno korony zęba, jak i jego korzenia. Do utraty zębów najczęściej dochodzi w wyniku próchnicy, urazów mechanicznych, chorób przyzębia (dziąseł), a także anatomicznie nierozwiniętych zębów stałych.
Na wizytę u implantologa warto zdecydować się po utracie już jednego zęba. Nawet niewielkie braki w uzębieniu oddziałują negatywnie na pozostałe zęby – mogą powodować m.in. ich rozchwianie, niewłaściwe ułożenie, rozwój wad zgryzu i zanik kości wyrostka zębodołowego. Odpowiednio szybkie uzupełnienie brakującego zęba pozwala na zachowanie pełnego, prawidłowego łuku zębowego.
Implantolog może pomóc również osobom, które mają większe, a nawet całkowite braki uzębienia. Najbardziej komfortowe jest osadzanie jednej korony na jednym implancie. Dzięki temu można zachować naturalne przestrzenie między zębami i najbardziej estetyczny wygląd uśmiechu. Jednak możliwe jest również mocowanie kilku zębów (mostów) na mniejszej ilości wcześniej wszczepionych implantów. Lekarz implantolog pomaga także osobom z całkowitym brakiem uzębienia.
Zalety współczesnej implantologii
Implanty stomatologiczne są obecnie najlepszym rozwiązaniem. Zapewniają Pacjentowi pełen komfort – zęby na nich umieszczone wyglądają jak te naturalne, są trwałe, pozwalają na swobodne gryzienie i żucie. Co bardzo ważne, korony osadzone na implantach pozwalają na spełnienie marzeń o idealnie równym, śnieżnobiałym uśmiechu, a efekt estetyczne jest równie ważny, jak ich funkcjonalność.
Jak przebiega wszczepienie implantu stomatologicznego?
Jeśli chcesz uzupełnić braki uzębienia, przygotuj się na przynajmniej kilka wizyt w gabinecie. Jednak wiedz, że proces wszczepienia implantów, mając na uwadze spektakularne efekty możliwe do osiągnięcia, w rzeczywistości ocenia się jako bardzo krótki i komfortowy.
W pierwszej kolejności implantolog przeprowadza wywiad z Pacjentem – zapoznaje się z jego oczekiwaniami i ocenia stan uzębienia. Podczas konsultacji zostaniesz też skierowany na badania kontrolne. W następnym kroku, jeśli nie będą konieczne inne zabiegi przygotowawcze, lekarz wszczepi tytanowy implant. Zabieg taki zwykle trwa maksymalnie godzinę.
Po upływie 2 tygodni zakładana jest śruba gojąca, która kształtuje dziąsło pod przyszłą koronę. Następnie po 3-6 miesiącach pacjent stawia się ponownie na wizytę, aby pobrać wyciski pod koronę. Następnie gotowa odbudowa przygotowana na podstawie wycisków jest montowana na implancie. Po upływie 3–6 miesięcy w implancie zostaje zamocowana śruba gojąca.