Na rok 2019 zakupionych zostało ich więcej, niż leków dostępnych na receptę – produkty lecznicze OTC są niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Czym jednak tak naprawdę są i dlaczego można je dostać w prawie każdym sklepie? Czy różnią się intensywnością działania w porównaniu do trudniej dostępnych preparatów? Na te, jak i inne pytania, warto sobie odpowiedzieć.
Produkty OTC – czym są?
Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, skąd akronim OTC. Pochodzi on od zwrotu anglojęzycznego over the counter drug, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako lek zza lady. W Polsce znamy je jako produkty dostępne bez recepty. Znajdziemy wśród nich wiele leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które są pierwszymi środkami, po które sięga każda przeziębiona osoba, nie chcąc jeszcze kłopotać swoimi problemami lekarza.
To właśnie szybka pomoc, przy której nie jest potrzebna konsultacja lekarska, jest tym, dlaczego powstały leki OTC. Rozciągają się one jednak na wiele różnych produktów, które często mogą mieć wiele skutków niepożądanych, jeśli zażywane będą nieprawidłowo.
Produkt może stać się lekiem OTC tylko wtedy, gdy przejdzie odpowiednie procedury i badania. Przede wszystkim będzie tutaj sprawdzana skuteczność ich działania na dane problemy ze zdrowiem, ale również wszystkie skutki uboczne, które mogą przy nich występować. Nie można dopuścić do obiegu produktów OTC, które mają przewagę skutków ubocznych nad właściwościami pozytywnymi, szczególnie że są one tak łatwo dostępne. Kryteria jakości leków OTC są ściśle kontrolowane przez WHO i EMA.
Dlaczego trzeba uważać stosując leki OTC?
Można zauważyć dwie tendencje w ludziach, którzy używają leków OTC. Jedna jest związana z myślą, że leki te są niebezpieczne i bez konsultacji z lekarzem mogą bardzo zaszkodzić. Druga tendencja jest przeciwnością pierwszej – tutaj wiele ludzi sądzi, że może brać do woli produktów OTC, gdyż nie są to na tyle silne preparaty, aby mogły spowodować kłopoty ze zdrowiem. Jak to bywa ze skrajnościami, obie te tendencje są nieprawidłowe.
Produkty lecznicze OTC są stworzone tak, aby ich konsumpcja w określonych na ulotce dawkach nie mogła spowodować bardzo szkodliwych reakcji organizmu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli jesteśmy z jakiegoś powodu w grupie ryzyka (biorąc kolidujące ze sobą leki lub mając specyficzne choroby), możemy doświadczyć przykrych i często niebezpiecznych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby czytać ulotki, które są zamieszczane do każdego produktu OTC.
Warto również wiedzieć, że podawanie sobie większych dawek, niż jest to zalecane, również może się skończyć nieprzyjemnie. Produkt leczniczy OTC może być wybawieniem przy przeziębieniu, jednak musi być stosowany z ostrożnością i według wskazówek znalezionych na ulotce.
Czym różnią się produkty OTC od suplementów diety?
Bardzo często można się spotkać z opinią potoczną, że skoro produkt nie jest sprzedawany na receptę, to jest tak naprawdę suplementem diety. Nic bardziej mylnego. Produkty lecznicze OTC są stworzone po to, aby leczyć dane przypadłości i objawy, a suplementy diety zostały zaprojektowane, aby dostarczać organizmowi potrzebnych składników odżywczych.
Sprawdź: Produkcja kontraktowa leków
Trzeba zaznaczyć, że wprowadzenie suplementu diety na rynek jest zdecydowanie łatwiejsze, niż ma się to w przypadku leków OTC. Nie muszą one tak naprawdę przechodzić żadnych rygorystycznych testów – wystarczy jedynie zgłosić ich wprowadzenie Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. W przypadku leków OTC sytuacja ta jest diametralnie inna – tutaj dochodzi do niezliczonych testów, które oceniane są przez różnego rodzaju komisje, aby móc podjąć bezpieczną decyzję, która zadba o zdrowie kupujących.