Jeśli Ty lub ktoś Ci bliski zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, wszywka alkoholowa jest skutecznym sposobem na zaprzestanie picia i odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Nie musisz nadal cierpieć z powodu negatywnych skutków nadużywania alkoholu.
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o tym, czym jest wszywka, jak działa i czy jest skuteczna. Czy naprawdę jest w stanie wyleczyć alkoholizm?
Wszywka alkoholowa – czym jest?
Wszywka Katowice, czyli esperal, to substancja chemiczna – disulfiram.
Esperal nie jest jednak lekiem, który wyleczy alkoholika z jego nałogu. Disulfiram jedynie zapobiega piciu. Powoduje, że osoba uzależniona czuje wstręt podczas spożywania alkoholu ze względu na jego działanie. Może to uniemożliwić spożywanie alkoholu w przyszłości, służyć zniechęceniu. Po spożyciu alkoholu nie ma miłego uczucia upojenia i odprężenia, jak dotychczas, ponieważ lek robi coś zupełnie odwrotnego.
Najlepszym sposobem z zerwaniem z nałogiem alkoholowym jest terapia połączona z odwykiem.
Jak działa esperal
Głównym składnikiem Esperalu jest Disulfiram. Jest dobrze znaną substancją chemiczną ze względu na swoją zdolność do wytwarzania tak zwanej reakcji disulfiramu z etanolem (reakcja disulfiramowa) w organizmie człowieka podczas spożywania alkoholu.
Reakcja disulfiramowa rozpoczyna się, gdy niektóre niezbędne enzymy są blokowane przez disulfiram, w wyniku czego pojawiają się nieprzyjemne objawy. Pamiętaj, że mówimy nie tylko o zwykłym dyskomforcie, reakcja disulfiramowa powoduje okropny ból.
Historia wszywki alkoholowej
Historia wszywki alkoholowej sięga połowy XX wieku, ale sama substancja czynna, czyli Disulfiram, została wynaleziona w 1881 roku. Na początku była wykorzystywana podczas procesu wulkanizacji i dopiero z upływem czasu zaczęła być stosowana w medycynie. Okazało się, że ma działanie przeciwpasożytnicze.
Nad tym aspektem pracował pochodzący z Danii Erik Jakobsen, który odkrył, że ta substancja znacząco wpływa na metabolizowanie alkoholu. Po serii badań dopuszczono Disulfiram do leczenie choroby alkoholowej. Dziś znajdziemy je właśnie w Esperalu.
Esperal po alkoholu
Alkohol i disulfiram nie mieszają się dobrze, ponieważ disulfiram jest bardzo silnym i ukierunkowanym antagonistą alkoholu. Po wszczepieniu leku pacjent jest zachęcany do zaprzestania picia alkoholu lub odczuwania bardzo „nieprzyjemnego” stanu po spożyciu alkoholu. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że Ci, którzy zgodzili się na Esperal, w pełni rozumieją wszystkie możliwe skutki spożywania alkoholu, gdy lek jest aktywna w organizmie.
Esperal jest bardzo wrażliwy na alkohol i prowadzi do serii zjadliwych objawów. Wśród nich są wymioty, silne bóle i zawroty głowy, duszność, drżenie, atak paniki, niechęć do oddawania moczu. Co więcej, pacjenci podczas tego zdarzenia są w 100% świadomi i doświadczają tych objawów.
Powyższe objawy rozwijają się bardzo szybko, około 5-15 minut po wypiciu alkoholu. Oznacza to, że pacjent jest praktycznie trzeźwy, ponieważ alkohol nie wpłynął jeszcze na funkcje organizmu, a jednostka rozumie, co się dzieje.
Osoby, które próbują pić alkohol, mogą napotkać niektóre z następujących objawów:
- Mdłości;
- Nieregularne i szybkie bicie serca;
- Nagły spadek ciśnienia krwi;
- Złe bóle głowy;
- Trudności w oddychaniu;
- Silne pocenie się;
- Hiperwentylacja;
- Wymioty.
W zależności od ilości wypijanego alkoholu i hartu ducha danej osoby objawy te mogą być mniej lub bardziej zauważalne. Spożywanie alkoholu jest jednak surowo zabronione podczas przyjmowania leku, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia kilku problemów. Dlatego uważa się, że wszywki są tak skuteczne; z powodu poważnych skutków ubocznych byli uzależnieni rozwijają silną niechęć do alkoholu.
Jak wygląda zabieg?
Osoby, które zdecydowały się walczyć z alkoholizmem i chcą poddać się zabiegowi, muszą być minimum po 12 godzinach abstynencji. Lepiej jednak wstrzymać się na dobę przed, ponieważ przez zabiegiem wykonuje się badania sprawdzające poziom alkoholu we krwi.
Sam zabieg jest bezbolesny i krótki. Trwa ok. 30 min przy znieczuleniu miejscowym. Chirurg nacina skórę w odpowiednim miejscu, najczęściej przy pośladku, i wszywa odpowiednią ilość tabletek – zazwyczaj jest to 1 tabletka na 10 kg masy ciała. Po zabiegu zakładane są szwy, które zdejmuje się po 10 dniach.
Zastosowanie esperalu ma kilka przeciwwskazań:
- Nadwrażliwość na disulfiram lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku;
- Występowanie alkoholu we krwi;
Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążenia;
- Zaburzenia psychiczne.
Przy ciąży, karmieniu piersią lub staraniu się o dziecko należy skonsultować się z lekarzem.
Życie z wszywką
Mimo, że Esperal w pełni nie likwiduje pokusy sięgnięcia po alkohol, to wciąż jest skuteczną metodą walki z alkoholizmem. Powoduje wstręt i obawę, dzięki czemu można szybciej nauczyć się żyć bez wysokoprocentowych napojów. Jeśli zdecydowałeś się na walkę z nałogiem warto również uczestniczyć w terapii. Wszystko to pomoże rozwiązywać problemy bez picia i w całkowitej abstynencji.
Aby wytrwać w trzeźwości należy starać się unikać kontaktu z alkoholem lub sytuacjami, które skłaniają do sięgnięcia po niego. Warto pamiętać także o tym, że nawet piwo czy wino bezalkoholowe może być zdradliwe, bo mimo, że nie wywołuje skutków ubocznych, to sprawia, że oszukujemy samych siebie przez co trudniej wyjść z choroby.
Najważniejsze jest wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół, co pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć pokusy i zwiększyć prawdopodobieństwo wygrania z nałogiem.