Na czym polega nadwrażliwość skóry?
Optymalnie skóra broni się przed czynnikami zewnętrznymi. Ochronę zapewnia jej warstwowa budowa, płaszcz hydrolipidowy składający się z wodnych i tłuszczowych substancji wydzielanych przez gruczoły łojowe i potowe, a także kwaśny odczyn pH. Dzięki takim cechom nasz największy organ zostaje utrzymany w dobrej kondycji.
Przy odpowiedniej pielęgnacji można zachować zdrową, jędrną i pełną blasku skórę. Jednak wiadomo, że typów skóry jest wiele. Niektóre z nich mają skłonność do wysuszania, inne są nadmiernie tłuste, z tendencją do powstawania wykwitów. Wbrew pozorom szczególnie często spotykanym rodzajem skóry jest ta nadwrażliwa, wyjątkowo podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Mianem nadwrażliwości określa się gwałtowną reakcję skóry po kontakcie z różnymi czynnikami. Tego typu cechy bywają mylone z reakcjami alergicznymi lub nietolerancją. W rzeczywistości jednak nie należy ich utożsamiać. Skóra nadwrażliwa jest po prostu szczególnie delikatna. W tym przypadku nie ma jednak mowy o nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Jednak granica między skórą alergiczną, atopową i nadwrażliwą jest niewielka.
Ponadto w przypadku cery alergicznej niepożądane objawy pojawiają się po kontakcie z konkretnym alergenem (czynnikiem uczulającym). Z kolei skóra nadwrażliwa reaguje intensywnie na wiele różnych bodźców.
Wszystkie te typy potrzebują szczególnej troski w postaci dedykowanej pielęgnacji za pomocą odpowiednich dermokosmetyków, które niwelują nieprzyjemne objawy. Do ich pielęgnacji polecane są np. dermokosmetyki marki Eau Thermale Avène z gamy Tolerance.
Jakie czynniki potęgują niepożądane reakcje skórne?
Do zaostrzenia objawów skórnych może dochodzić pod wpływem wielu czynników. Standardowo dzieli się je na:
- środowiskowe – warunki pogodowe (wiatr, mróz, promienie słoneczne), zanieczyszczenia;
- kontaktowe – nieodpowiednio dobrane kosmetyki, osad i kamień w wodzie, chemikalia i detergenty stosowane np. w trakcie domowych porządków;
- naczyniowe – stres, składniki pokarmowe czy sposoby pielęgnacji wpływające negatywnie na jakość naczyń krwionośnych.
10 sygnałów wskazujących na nadwrażliwość skóry
Faktem jest, że każdy typ skóry może ulegać podrażnieniom pod wpływem wymienionych czynników. Jednak skóra nadwrażliwa zwykle reaguje szybko i intensywnie. Nieestetyczne zmiany najczęściej utrzymują się też długotrwale, przez wiele godzin, a nawet dni. Jak rozpoznać typowe symptomy? Oto objawy, które mogą wskazywać na nadreaktywność skóry:
- uczucie ściągnięcia, nadmierne naprężenie, rozpieranie;
- nadmierna suchość, łuszczenie skóry;
- swędzenie wynikające głównie z niskiego nawilżenia tkanek;
- częste stany zapalne;
- pieczenie i kłucie, dyskomfort pomimo stosowania środków nawilżających;
- zaczerwienienie, plamki;
- skłonność do powstawania podrażnień i ranek;
- nierówna powierzchnia, chropowatość skóry;
- skłonność do powstawania przebarwień;
- tendencja do przedwczesnego powstawania zmarszczek;
- nadreaktywność gruczołów łojowych i potowych.
Skóra nadwrażliwa – jak ją pielęgnować i koić objawy?
Unikając czynników drażniących, można zdziałać cuda. Zwykle jednak nie jest możliwe, aby uchronić się przed wszystkim, co zaostrza objawy skóry nadwrażliwej. Przede wszystkim pamiętaj, że delikatna skóra nie lubi eksperymentów. Minimalizm jest w tym przypadku jak najbardziej wskazany. Dzięki ograniczonej ilość substancji łatwiej będzie Ci wykluczyć te, które potęgują podrażnienia.
Ponieważ skóra nadwrażliwa źle reaguje na czynniki zewnętrzne, musisz ją dokładnie oczyszczać, ale ze szczególną delikatnością. Po delikatnym myciu nie zapominaj o dawce składników odżywczych np. w formie kremu lub balsamu z serii Tolerance Control. Cera nadwrażliwa musi być też wysoce chroniona. Krem na dzień powinien więc zapewniać jej nawilżenie, natłuszczenie i protekcję przeciwsłoneczną.