Czym jest e-recepta?
E-recepta jest niczym innym jak cyfrową wersją recepty tradycyjnej, papierowej. To polecenie od lekarza, które zawiera informacje, jakie medykamenty mają zostać użyte w leczeniu pacjenta. Po okazaniu recepty farmaceuta ma obowiązek wydać lekarstwo. Jak zatem widać, nie musimy się niczego bać. Cel procedury jest identyczny, co w przypadku recept papierowych. Elektroniczna recepta stała się oczywistym skutkiem informatyzacji opieki zdrowotnej w naszym kraju, a nad prawidłową realizacją e-recept czuwa Centrum e-Zdrowia działające z ramienia Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj realizacja e-recepty polega na wysłaniu pod wskazany e-mail lub numer telefonu kodu składającego się z czterech cyfr. Możesz odebrać swoje leki w dowolnej aptece po podaniu kodu oraz numeru PESEL.
Jak dokładnie działa e-recepta?
Wszystko zaczyna się w gabinecie lekarza lub innej osoby uprawnionej do wydawania recept (dentysty, położnej itd.). Osoba wystawia receptę i do pacjenta przychodzi e-mail z receptą w PDF oraz SMS z kodem składającym się z czterech cyfr. W przypadku pacjentów nieposiadających konta w IKP lekarz wystawia wydruk informacyjny. Z plikiem w formacie PDF lub wydrukiem możemy udać się do dowolnej apteki. PDF możemy też okazać w formie elektronicznej, a farmaceuta go sobie zeskanuje. Możemy również podać wspomniany czterocyfrowy kod i PESEL. Jak widać, e-receptę zrealizujemy na trzy sposoby. Co zawiera e-recepta? Oczywiście dane pacjenta (między innymi imię, nazwisko PESEL); dane osoby, która wystawiła receptę; dokładne informacje o leku, w tym jego nazwę oraz sposób dawkowania, wreszcie e-recepta zawiera datę jej wystawienia oraz datę ważności. W zależności od preparatu ważna będzie od siedmiu do nawet trzydziestu dni od jej wystawienia. Taką receptę zrealizujemy osobiście, ale możemy też poprosić o pomoc zaufaną osobę. Wystarczy przekazać jej kod i PESEL lub wręczyć dokument PDF bądź wydruk.
Jakie są zalety e-recepty?
Jeśli pamiętasz nieczytelne szlaczki i dziwaczne hieroglify wypisywane na tradycyjnych receptach, które potem drżącymi rękami podawałeś obsłudze apteki, zaklinając w duchu, by nikt się nie pomylił, by przypisano ci właściwe lekarstwo, dobra wiadomość brzmi: koniec z tym. Olbrzymią zaletą e-recepty jest jej czytelność. Dzięki niej ryzyko sprzedania pacjentowi złego preparatu spada do zera. Nie mówiąc już o oszczędności czasu dla pracowników aptek oraz dla klientów. Co najlepsze, receptę elektroniczną zrealizujesz w dowolnej aptece oraz nie zgubisz jej, ponieważ każda e-recepta zapisywana jest na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP). Nic dziwnego, że kolejną cenną zaletą e-recepty jest wypisanie jej bez konieczności odwiedzin w gabinecie czy w przychodni, co skutkuje zmniejszeniem ilości pacjentów czekających w kolejkach. Oczywiście ta opcja dostępna jest w przypadku wykupywania leków na choroby przewlekłe.
Kto wystawia e-receptę?
E-receptę można wystawić zarówno po konsultacji zdrowotnej stacjonarnej, jak i zdalnej, W przypadku tej drugiej lekarz przeprowadza wywiad i analizę medyczną i na tej podstawie decyduje o konieczności wystawienia e-recepty online. Sama w sobie e-recepta online oznacza nic innego jak usługę odbywającą się w ramach zdalnej konsultacji medycznej. W odpowiednim formularzu wpisujemy historię medyczną choroby, wszystkie istotne dokumenty potwierdzające jej historię, dane osobowe oraz nazwę konkretnego farmaceutyku do wystawienia na recepcie i jego ilość. Reszta przebiega dokładnie tak jak w opisanym wcześniej procesie wystawiania i realizowania e-recept. Warto zaznaczyć, że usługa medyczna polegająca na wypisywaniu recept drogą online jest dobrym wyborem dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Chociaż pierwsze przypisanie leku musi zostać wykonane przez ginekologa, późniejsze wypisywanie leków może być kontynuowane drogą zdalną.
O czym jeszcze należy pamiętać przy korzystaniu z e-recept?
Aby korzystanie z e-recept było szybkie, skuteczne i bezpieczne, pamiętaj, że przysługuje ci prawo do zamówienia leku online, jeśli stale bierzesz konkretne leki, gdyż chorujesz przewlekle. Możesz skonsultować się z lekarzem telefonicznie lub mailowo, a on powinien wystawić receptę przypisaną do twojego konta IKP. Do swojej recepcji masz wgląd również w przypadku braku dostępu do internetu. Wówczas wystarczy, że włączysz tryb offline w twojej aplikacji mojeIKP. Przez tę samą aplikację możesz też upoważnić osobę bliską do odbioru twoich lekarstw.
Jak widać, wprowadzenie e-recept faktycznie przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Miejmy nadzieję, że sektora ten będzie dążył do rozwoju, aby korzystanie z opieki zdrowotnej było łatwiejsze i szybsze niż w poprzednich latach.