Perfumy – woda toaletowa czy perfumowana?

Perfumy perfumom nierówne i powinien to wiedzieć każdy z nas. Jest to taki skrót myślowy, którym określamy obecnie każdy flakon z zapachem, niezależnie, czy jest to woda perfumowana, woda toaletowa czy woda kolońska. Jednak jak wybrać te odpowiednie perfumy, które na skórze utrzymają się naprawdę długo i osoba obdarowana będzie z nich zadowolona?

Perfumy męskie oraz perfumy damskie, które z łatwością możesz znaleźć na drogeryjnych półkach, tych stacjonarnych, jak i wirtualnych, podzielone są na trzy grupy.

Woda perfumowana, oznaczana skrótem EDP, to właśnie ta najbardziej skoncentrowana formuła zapachu, która jednocześnie jest także najdroższa, ponieważ procentowo zawiera go najwięcej. Zazwyczaj sam zapach to ok. 10-15% wody perfumowanej.

Kolejna jest woda toaletowa, czyli EDT – tutaj możemy mówić o zawartości samego zapachu w granicach od 5 do 10%. Moc alkoholu również jest nieco mniejsza, a tym samym produkt jest tańszy.

Najmniej stężone nuty zapachowe znajdują się w wodzie kolońskiej, oznaczanej skrótem EDC. Stężenie olejków to zaledwie 3-5%. Tego rodzaju perfumy są najtańsze.

Jakie zalety i wady posiada woda perfumowana?

Mimo faktu, że często nie wykazujemy się wiedzą odnośnie stężenia zapachów, kierując się instynktem wybieramy wodę perfumowaną. Sama nazwa brzmi zazwyczaj bardziej elegancko, wyrafinowanie, aniżeli woda toaletowa. W przypadku wód perfumowanych możemy liczyć na wysoką trwałość, świetną jakość oraz intensywność, o jakiej można tylko pomarzyć, jeśli używaliśmy dotąd jedynie wody toaletowe.

Wody perfumowane damskie i męskie posiadają wiele zalet, a przy okazji można naprawdę przebierać nie tylko w samych zapachach, ale również w markach. Praktycznie każda drogeria stacjonarna, internetowa czy perfumeria dysponuje takimi markami jak Calvin Klein, Hugo Boss, Paco Rabanne, Tommy Hilfiger, Yves Saint Laurent, Michael Kors czy Giorgio Armani.

Zobacz też:
Wybieramy żaluzje drewniane do loftowego wnętrza

Jednak kierowanie się wyłącznie marką podczas zakupu perfum może być nieco mylące. Najważniejsze są konkretne nuty zapachowe, jakie znajdują się w kompozycji. Jeśli szukasz zapachu idealnego na porę zimową czy jesienną, warto postawić na perfumy zawierające słodką wanilię, pikantne przyprawy czy drzewo sandałowe.

W przypadku, kiedy chcesz kupić perfumy na prezent, warto dobrać coś, co pasuje do osobowości danej osoby. Zapachy cieszące się największym powodzeniem u kobiet to głównie zapachy oparte na nutach orchidei, granatu, piżma czy bursztynu. Jaśmin to kolejna fantastyczna nuta, po którą chętnie sięgają kobiety nowoczesne, zmysłowe i seksowne.

Kto powinien postawić na wodę toaletową?

Woda toaletowa to zapach zawierający nieco większą zawartość alkoholu. Najlepiej sprawdza się zatem podczas urlopu, kiedy to ryzyko oparzenia słonecznego się zwiększa i jest bardziej prawdopodobne, kiedy popsikamy się standardowymi wodami perfumowanymi. Jeśli kupujesz perfumy dla nastolatki czy nastolatka, znacznie lepiej wybrać właśnie wody toaletowe, które nie są aż tak intensywne. Wody toaletowe damskie i męskie bardzo często są nieco lżejsze, dlatego dużo lepiej pasują do osób, które pragną orzeźwienia, zamiast zbyt dużego przygniecenia zapachem.Powiązane artykuły:
Archiwum: grudzień 2021