Frezarka to bardzo przydatne narzędzie, które przeznaczone jest do wykonywania profesjonalnego manicure lub pedicure. Najczęściej możemy spotkać je w specjalistycznych salonach. Każda frezarka ma wymienne końcówki – frezy. Jakie są rodzaje frezów i jak je przechowywać, aby służyły jak najdłużej? Sprawdź!

Frezy do frezarki – co to takiego?

Frezy do paznokci to niewielkie wkłady do frezarki, które pozwalają na usunięcie starego manicure – akrylowego czy hybrydowego – bez jednoczesnego uszkodzenia płytki paznokcia. Znacznie usprawniają one proces robienia pięknych paznokci. 

Na rynku znajdziesz ogromną ilość różnych wkładów, które różnicuje się ze względu na przeznaczenie i gradacje. Dostępne są frezy do skórek i do masy. Te najlepsze powinny być wykonane z niezawodnych i odpornych na zużycie materiałów. 

Frezy do paznokci – które do czego? 

Frezy do pedicure czy manicure powinny być dobierane na podstawie indywidualnych potrzeb oraz wiedzy i umiejętności. Trwały i niezawodny materiał, z którego zostały wykonane, jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa.

Na początek warto zapoznać się z gradacją frezów do frezarki. W zależności od tego, jak twarde są poszczególne wkłady do frezarki, ich nóżki oznaczone są różnymi kolorami. W kolejności od najłagodniejszej końcówki wyróżniamy:

  • żółtą;
  • czerwoną;
  • niebieską;
  • zieloną;
  • czarną.

W niektórych przypadkach możemy spotkać frezy z paskami w dwóch kolorach. Mamy wówczas do czynienia z gradacją pośrednią. Pozwala to na dokładniejsze dopasowanie mocy frezu do konkretnego zadania. 

Warto też wiedzieć, jak stosować frezy do paznokci – które do czego się nadają i z czego mogą być wykonane. Pod względem materiałów, z których zostały wykonane, wyróżniamy następujące rodzaje frezów:

  • diamentowe frezy do paznokci – wykonane ze stali nierdzewnej, mają bardzo wiele zastosowań. Najczęściej używa się tych frezów do ściągania hybryd, żelu i akrylu. Świetnie usuwają skórki i wszelkie zrogowacenia;
  • karbidowe frezy do paznokci – zwane inaczej frezami z węglika spiekanego. Można pracować nimi zarówno na sucho, jak i na mokro. Świetnie usuwają i obrabiają masę na paznokciu, odsuwają skórki oraz matują;
  • ceramiczne frezy do paznokci – wykonane są z cyrkonu. Charakteryzują się ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wykorzystywane są (w zależności od gradacji) do zdejmowania żelowego i akrylowego manicure oraz usuwania skórek. W przeciwieństwie do frezów z innych materiału, nie przenoszą ciepła. 
Zobacz też:
Paznokcie pudrowy róż – jak wykonać romantyczny manicure? Top inspiracje na paznokcie w kolorze pudrowego różu

Końcówki do frezarki – jak o nie dbać?

Aby frezy do paznokci służyły ci jak najdłużej, powinnaś odpowiednio o nie dbać. Utrata trwałości, czy nawet rdzewienie, to skutek nieprawidłowych czynności pielęgnacyjnych, których zazwyczaj można w łatwy sposób uniknąć. 

Spośród najczęściej popełnianych błędów w użytkowaniu i pielęgnacji końcówek do frezarki wymienia się przede wszystkim problemy, które pojawiają się na etapie ich dezynfekcji. Narzędzia po każdym użyciu powinno się moczyć w roztworze dezynfekującym, jednak czas tej kąpieli nie może być zbyt długi. Kłopotliwa bywa także zbyt wysoka temperatura podczas sterylizacji. Pamiętaj, że zarówno środki myjące, jak i dezynfekujące powinny mieć odpowiednie stężenia. 

Sam autoklaw również może być źródłem problemów, jeżeli używasz do niego nieodpowiedniej wody. Wiele osób korzysta z wody z kranu, co jest poważnym błędem – korzystaj wyłącznie z destylowanej. Pamiętaj także, aby zawsze przechowywać frezy zgodnie ze wskazaniami producenta.

Frezy do paznokci – podsumowanie

Frezy do paznokci to profesjonalne narzędzia, które pozwalają na wykonanie perfekcyjnego manicure lub pedicure. Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów o różnej mocy, materiale, z którego zostały wykonane, czy w końcu – przeznaczeniu. Warto wybrać takie, które najbardziej dopasują się do twoich potrzeb i umiejętności. Bardzo ważne jest jednak ich odpowiednie przechowywanie, ponieważ nieumiejętne obchodzenie się z frezami może znacznie skrócić ich żywotność.Powiązane artykuły: