6 zasad zdrowego życia

Lekarze, naukowcy i inni specjaliści wyróżniają 6 zasad, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się zdrowiem i wysoką jakością życia. Pierwsza – zbilansowana dieta – to podstawa wszystkich innych. Pamiętaj, by jeść nie tylko zdrowo, ale też regularnie, unikać przetworzonej żywności i pić dużo wody. Druga niezwykle ważna zasada dotyczy aktywności fizycznej. Regularny ruch działa pozytywnie na układ krwionośny i oddechowy, wzmacnia stawy i kości, chroni układ nerwowy i pobudza do pracy układ immunologiczny. Do tego pozytywnie wpływa na nastrój i chroni przed depresją. Ruch powinien być przyjemny i regularny – wybierz aktywność, którą najbardziej lubisz, np. jazdę na rowerze, pływanie, gry zespołowe czy Nordic Walking.

Trzecia zasada to unikanie używek. O szkodliwości papierosów i zbyt dużej ilości alkoholu raczej nie trzeba nikomu przypominać. Pamiętaj jednak, że używkami są też kawa i herbata w nadmiarze, a w pewnej mierze także słodycze. Staraj się też nie stosować leków, jeśli nie jest to konieczne, np. uspokajających, nasennych czy przeciwbólowych po nieprzespanej nocy (lepiej zadbać o to, by noce były przespane!).

Czwarta zasada to zdrowy sen. Zasadniczo dorosła osoba powinna spać od 7 do 9 godzin na dobę. Okazuje się jednak, że ważniejsza od długości snu jest jego regularność. Wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze ma ogromne znaczenie. Zadbaj też o miejsce do spania – odpowiednią temperaturę, wywietrzenie sypialni itp.

Relaks i prewencja

Dwie ostatnie zasady mają nieco inny wydźwięk i nie są takie oczywiste. Piątą jest unikanie stresu. Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W zakres spełnienia tej zasady wchodzi m.in. regularny odpoczynek, rezygnacja z pracy ponad siły (np. nadgodzin), ale też różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne, czy chociażby skorzystanie z zabiegów takich jak masaże, hydroterapia itp. Działają one pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też emocje i ducha.

Zobacz też:
Wygląd paznokcia a zdrowie

Szósta zasada to profilaktyka. Niestety, regularne stawianie się na badania kontrolne nie jest mocną stroną Polaków. Tymczasem wiele chorób przez lata może nie dawać żadnych objawów lub mogą być one nieswoiste. Bez względu na wiek, każdy powinien regularnie wykonywać morfologię krwi, badanie moczu, poziom glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego czy OB. Kobiety powinny pamiętać o cytologii i badaniu piersi, a mężczyźni – o kontrolnym badaniu prostaty.

Wprowadzenie tych sześciu zasad nie zawsze przychodzi łatwo. Pomocą w odzyskaniu równowagi w dbaniu o zdrowie i życiowej harmonii są miejsca takie jak Sense Med Concept – działające w duchu medycyny holistycznej. Znajdziesz tu nie tylko zespół lekarzy, którzy kompleksowo zadbają o Twoje zdrowie, ale też szereg rozwiązań wspierających wdrażanie zdrowej diety czy aktywności fizycznej. W odprężeniu, relaksacji i regeneracji ciała i ducha pomoże znajdujące się tu Medical SPA – miejsce, w którym skorzystasz z różnych zabiegów czy masaży.

Postawienie pierwszego kroku do zdrowia może być wyzwaniem, ale to kamień milowy, po którym wprowadzenie kolejnych przyjdzie zdecydowanie łatwiej. Warto korzystać z pomocy. Dzięki temu zyskasz nie tylko zdrowie, ale też życiowy balans ciała, umysłu i ducha, a co za tym idzie, znacząco podniesiesz jakość swojego życia!

Artykuł promocyjny we współpracy komercyjnej z Sense Med Concept

Źródło:
Gortat M., Kobyłka A., Zdrowy styl życia – wyzwania XXI wieku, Lublin 2020, s. 181-215.


Powiązane artykuły:
Archiwum: luty 2023