Trądzik to schorzenie, które najczęściej kojarzy się nam z problemem dotykającym młodzież szczególnie w wieku dojrzewania. Niestety, notuje się coraz więcej przypadków, kiedy na trądzik chorują także osoby dojrzałe. Kto kiedykolwiek chorował na trądzik wie, jak bardzo uciążliwa jest to przypadłość. Odbiera pewność siebie oraz poczucie swojej atrakcyjności. Osoby postronne mogą posądzać nas brak higieny, a o którą przecież tak dobrze dbamy. Niestety problem trądziku najczęściej nie wynika z niedostatecznej higieny, a najczęściej uwarunkowany jest innymi czynnikami. Jakie to czynniki? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych

Geneza powstawania trądziku u osób dorosłych jest dosyć złożona. Podstawowym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju trądziku są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Krostki na cerze pojawić mogą się również z powodu błędów żywieniowych, stresu lub najmniejszej mierze z niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Za powstawanie trądziku odpowiedzialny jest hormon o nazwie kortyzol. Jest odpowiedzialny za kondycję naszej skóry. Wskutek stresu jego stężenie rośnie, przez co organizm usiłuje poradzić sobie z nim – produkuje nadmierną ilość łoju. Ten z kolei prowadzi do powstawania wykwitów skórnych, które często mają tendencję do przechodzenia w stan zapalny. Można zatem przyjąć, że czynnikiem przez który trądzik rozwija się u dorosłych jest stres.

Błędy żywieniowe

Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Pożywienie ma ogromny wpływ na nasz organizm, w tym także na kondycję skóry. To, co z pewnością nie służy wyglądowi naszej skóry, to spożywanie przetworzonej żywności, zbyt mało witamin oraz mikroelementów w naszym menu, a także spożywanie nadmiernej ilości cukrów. Wszystkie te produkty mają negatywny wpływ na naszą skórę. By poprawić jej kondycję, należy zmodyfikować dietę tak, by bogata była w owoce i warzywa.

Zobacz też:
Recepta na medyczną marihuanę - od jakiego lekarza?

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Skóra delikatna (a taką jest skóra skłonna do trądziku) wymaga właściwego podejścia pielęgnacyjnego. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry może prowadzić do zaostrzenia objawów chorobowych i tym samym pogorszenia stanu skóry. Zdecydowana większość kosmetyków, których używamy na co dzień nie oczyszcza naszej skóry. Wręcz przeciwnie – blokuje ujścia gruczołów łojowych, które przeradzają się w skórne wykwity. Wiele z nas także stroni od demakijażu zupełnie nieświadomie robiąc w swojej skórze krzywdę. Pozostałości po makijażu, które zostają na naszej skórze przez całą noc, przyczyniają się do stanów zapalnych na powierzchni twarzy. Jeśli masz problem z trądzikiem, to zwykłe kosmetyki mogą sobie z nimi nie poradzić. Konieczne będzie wówczas sięgnięcie po kosmetyki apteczne, które pozbawione są konserwantów i sztucznych barwników, a dodatkowo perfekcyjnie oczyszczają skórę i działają na nią kojąco.

Leczenie trądziku dorosłych

W przebiegu zaostrzonego trądziku u osób dorosłych zmiana nawyków żywieniowych i zmiana kosmetyków może być niewystarczająca. Konieczne będzie wówczas zastosowanie leków, które od środka poradzą sobie ze zmianami skórnymi. Niekiedy konieczna będzie antybiotykoterapia, innym razem wystarczą preparaty do stosowania miejscowego. Wszystkie niezbędne leki których potrzebujesz znajdziesz na stronie Receptomat.pl. Jest to serwis medyczny, na którym samodzielnie możesz zamówić receptę na potrzebny ci leki. Możesz także skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem za pośrednictwem teleporady.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022