Nawet najskuteczniejsze z dostępnych obecnie metod antykoncepcji dalej nie są w 100% w stanie nas przed tym uchronić. Na pewno wtedy szansa jest niewielka – ale jednak ona istnieje. W przypadku osób młodych problemem jest też to, że często mają one niewystarczającą wiedzę – korzystają na przykład tylko z prezerwatyw, które mogą się łatwo zsunąć lub pęknąć. 

Warto wiedzieć, jakie mamy opcje, jeżeli faktycznie do tego zapłodnienia mogło już dojść. Poza donoszeniem ciąży bądź oddaniem dziecka do adopcji – możemy jeszcze rozważyć skorzystanie z tabletki “dzień po”. Ona sprawdzi się jednak tylko do 72 godzin, więc jeżeli minęło już więcej czasu to niestety nikt nam jej nie zapisze. Jeżeli mamy jeszcze niezbędną ilość czasu to możemy udać się do dowolnego lekarza – od razu z negatywnym testem ciążowym – i powinien on wystawić nam receptę, którą potem realizujemy w dowolnej aptece.  

Jednorazowa wpadka 

Najczęściej po tabletkę “dzień po” sięgają te kobiety, którym przydarzyła się tylko jednorazowa wpadka – a na pewno nie chcą one teraz być w ciąży. Może to dotyczyć wspomnianego wcześniej przerwania prezerwatywy, którego przecież nie mogliśmy się spodziewać – takie rzeczy mogą zdarzyć się nawet najbardziej odpowiedzialnym osobom.  

Kolejny przykład to pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – czasami dopiero po fakcie zdajemy sobie sprawę z tego, że zapomniałyśmy jej wziąć. Jeżeli nie zdarza nam się to często to tutaj również tabletka “dzień po” wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Nie dopuszczajmy tylko do tego, aby ciągle nam się to przytrafiało – lekarz raczej nie będzie pozytywnie nastawiony do wypisywania nam recepty co tydzień, a i nasz organizm może różnie na to reagować.

Zobacz też:
Dlaczego warto trenować z odważnikami kettlebell?

Napaść seksualna 

Bardzo przykrą sytuacją, w której możemy potrzebować tabletki “dzień po” jest także gwałt. Tutaj tym bardziej nie jest to w żadnym stopniu nasza wina, a nikt nie może skazać nas na urodzenie dziecka, które zostało poczęte w tak okrutny sposób. Koniecznie zgłoś tą sprawę na policję i wykonaj obdukcję – najpewniej już tam zostanie Ci zaoferowana tabletka “dzień po”. Jeżeli jednak nie życzysz sobie ingerencji służb to koniecznie samodzielnie wybierz się do lekarza i poproś o receptę.  

Sprawdź bazę leków Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-lekowPowiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2021