Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Zastanawiasz się, kiedy zapisać się na zajęcia w szkole rodzenia? Warto to zrobić w drugim trymestrze, najlepiej około 21. tygodnia ciąży. Nie męczą wtedy ciążowe dolegliwości, spokojnie też zrealizujesz program, zanim maluszek przyjdzie na świat. Jeśli nie wybrałaś jeszcze placówki, poproś o pomoc położną. Możesz również sprawdzić, czy szpital, w którym planujesz rodzić, organizuje takie zajęcia. 

Do szkoły rodzenia może zapisać się każda ciężarna. Zazwyczaj przyszłej mamie towarzyszy ojciec dziecka, ale może ona też przyjść z mamą, siostrą czy przyjaciółką. Zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu, ale możemy również skorzystać z kursów weekendowych. Zwykle program jest realizowany w ciągu 5–6 tygodni. W ramach NFZ można uczęszczać na zajęcia bezpłatne, z kolei za kurs indywidualny lub w prywatnych placówkach trzeba zapłacić. 

Dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Zanim wybierzesz szkołę rodzenia w Warszawie, zapoznaj się z programem zajęć. Upewnij się, że kurs składa się zarówno z warsztatów, jak i ćwiczeń. Przypominamy, że nie trzeba pisać sprawdzianów ani zdawać egzaminów. Każda ciężarna wynosi z niego dokładnie tyle, ile potrzebuje do porodu, połogu i opieki nad maluszkiem. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach, dzięki czemu panuje na nich kameralna atmosfera. W ten sposób istnieje też możliwość zadawania pytań specjalistom. Warto również wspomnieć o warsztatach poświęconych noszeniu w chuście, pierwszej pomocy u małych dzieci, pielęgnacji maluszka czy karmieniu piersią i laktacji. 

Wiedza przekazywana na zajęciach jest poparta nie tylko najnowszymi badaniami, lecz także wieloletnim doświadczeniem położnych. Przyszli rodzice mogą też porozmawiać z ginekologiem, neonatologiem, psychologiem i dietetykiem. Część spotkań odbywa się w szpitalu, dzięki czemu ciężarna poznaje oddział i trakt położniczy. Z kolei mężczyzna dowie się, jak może wspierać kobietę w czasie porodu, a także jak powinien reagować w trudnych sytuacjach.

Zobacz też:
Szczotka Olivia Garden – ranking 6 najlepszych modeli

Czego nauczysz się w szkole rodzenia?

Podczas zajęć przyszli rodzice uczą się, jak kąpać, karmić, ubierać i przewijać noworodka. Dzięki temu poczują się pewniej w nowej roli. Szkoła rodzenia w Warszawie współpracuje z fizjoterapeutą, który pokaże, jak bezpiecznie ułożyć noworodka do snu. Specjalista prowadzi również treningi dla ciężarnych. W ten sposób przyszła mama może się przygotować do porodu, a także przyspieszyć powrót do formy po ciąży. 

Zastanawiasz się, dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia? To idealna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności, które przydadzą Ci się podczas rozwiązania i opieki nad dzieckiem. Możesz też podzielić się swoimi obawami, przemyśleniami i wątpliwościami z innymi mamami. Na zajęciach dowiesz się również, jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży. Specjaliści podpowiedzą, jak sobie radzić z podstawowymi dolegliwościami, a także jak im zapobiegać.Powiązane artykuły: