Niezależnie od naszej reakcji na nietrafiony prezent, warto uświadomić sobie, że i my, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy, mogliśmy ofiarować komuś nietrafiony prezent czy zestaw prezentowy. Jak unikać takich sytuacji? Czym obdarować bliską osobę, żeby sprawić jej przyjemność? Oto kilka propozycji.

W gronie najbliższych – pytaj wprost

Niewiele jest osób obdarzonych zmysłem, który sprawia, że zawsze trafiają z prezentami w dziesiątkę. Najczęściej kupowanie innym podarunków sprawia nam mniejszy lub większy kłopot, ponieważ nie wiemy, co danej osobie się podoba i z czego naprawdę się ucieszy. W takiej sytuacji, zwłaszcza w gronie najbliższych osób, warto zapytać o preferencje wprost. Istnieje wielu przeciwników tej zasady, którzy jako argumentu używają braku elementu zaskoczenia i przyjemnej niespodzianki. To prawda, ofiarując coś, czego obdarowany się spodziewa, na pewno nie wywołamy efektu fali radości po otwarciu zawartości pudełka czy torby z prezentem. Za to na pewno unikniemy również rozczarowania osób, którym wręczamy prezenty i naszego kiepskiego samopoczucia, że nie trafiliśmy z podarunkiem.

Nie kupuj kolejnych skarpet

Kolejną zasadą, której warto przestrzegać, nie chcąc być ofiarodawcą nietrafionych prezentów, jest unikanie kupowania stale tych samych rzeczy. Skarpety czy krawat pod choinkę to symbol prezentu na wskroś praktycznego, ale takiego, z którego obdarowany raczej się nie cieszy. Oczywiście dotyczy to również innych przedmiotów, czasami nawet drogich i wartościowych.

2

Czy fakt, że Twoja partnerka uwielbia określone perfumy i zawsze ich używa, oznacza, że z pewnością ucieszy się z kolejnego flakonika? Niekoniecznie. Choć zapewne zużyje otrzymaną buteleczkę, to prezent będzie nietrafiony w tym sensie, że nie przyniesie jej radości. Podobnie jak mamie, która używa wielu rozmaitych kosmetyków, może nie przypaść do gustu kolejny podarowany krem przeciwzmarszczkowy. Może ją natomiast ucieszyć na przykład kalendarz adwentowy z kosmetykami. W każdym z 24 okienek opakowania znajduje się jeden produkt z kategorii beauty&relax. Odkrywanie nowego produktu codziennie da jej z pewnością dużo więcej radości i zabawy niż korzystanie z praktycznego, ale mało interesującego kremu czy balsamu.

Zobacz też:
Krótkie spodenki męskie w eleganckim wydaniu - sprawdź nasze propozycje

A co z prezentami dla dzieci?

Dzieci, zwłaszcza małe, są bardzo wdzięcznymi osobami do obdarowywania. W ich przypadku nie obowiązuje zasada pytania o preferencje. Warto jedynie dowiedzieć się, czy maluch nie ma już zabawki, którą chcemy mu kupić. Poza tym nie obowiązują żadne zasady, a prezenty – niespodzianki są bardzo mile widziane. Trzeba jednak podkreślić, że małe dziecko to specyficzna “grupa docelowa”. Nie zna wartości pieniądza i interesuje je w zasadzie każda nowa rzecz. Dzięki temu szansa, że nasz prezent będzie trafiony, jest niemal stuprocentowa.

W przypadku starszych dzieci warto dowiedzieć się, czym dziecko się właśnie interesuje i jaki prezent  sprawi mu najwięcej radości – te informacje z pewnością otrzymamy od rodziców przedszkolaka czy ucznia pierwszych klas podstawówki. Nastolatków bezpieczniej jest w kwestii prezentów potraktować tak, jak dorosłych.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2023