Paznokcie można zdobić na różnorodne sposoby. Ci, którzy szczycą się plastycznymi umiejętnościami, mogą ręcznie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, inni korzystają z naklejek na paznokcie. Jednak w ostatnim czasie największą popularnością cieszy się folia transferowa. To bardzo efektowny i szybki sposób na ozdabianie hybryd. Przekonaj się, jak wyglądają paznokcie z folią transferową i co trzeba wiedzieć o jej nakładaniu. Czytaj nasz tekst!

Czym jest folia transferowa?

Folia transferowa jest doskonałym sposobem na ozdobienie każdych paznokci. Występuje w formie zrolowanego arkusza, który można odbijać (transferować) na paznokciach.

Wzory i kolory takiej folii dostępne są w bardzo różnorodnych kombinacjach, dlatego każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Do wyboru masz np. folie:

 • holograficzne;
 • metaliczne;
 • takie, które przypominają delikatne koronki;
 • takie, które przywodzą na myśl kolorową sztukę abstrakcyjną.

Co więcej, poszczególne motywy można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób niepowtarzalne obrazki na paznokciach. Spektakularny efekt osiągniesz, prezentując matowe czarne paznokcie z folią transferową, np. w kolorze złotym lub srebrnym. Bardzo dobrze sprawdzają się także hybrydowe paznokcie w barwie indygo, z folią z efektem holo.

Czy nakładanie folii na paznokcie jest trudne?

Wiele osób obawia się, że aplikowanie folii na paznokcie wiąże się z wieloma przygotowaniami i wymaga specjalnych umiejętności. Chociaż czynność rzeczywiście może wymagać pewnej wprawy, nie jest trudna, a nauczenie się nowej techniki wcale nie powinno być wymagające. Po niedługim czasie będziesz mogła z prawdziwą dumą prezentować swoje paznokcie hybrydowe z folią transferową.

Paznokcie z folią transferową – od czego zacząć?

Zapewne nie możesz się już doczekać, aby wypróbować stylizację i pokazać efektowny manicure. Zanim jednak przystąpisz do zdobienia paznokci folią transferową, warto upewnić się, czy masz dostępne wszystkie niezbędne akcesoria. Będą ci potrzebne takie materiały jak:

 • folia – najlepiej mieć pod ręką kilka wybranych kolorów/motywów;
 • klej do folii transferowej – przyda się, jeżeli będziesz korzystać z metody nałożenia folii przy jego pomocy. W przypadku stosowania metody dyspersyjnej, nie będziesz go potrzebować;
 • baza, lakier hybrydowy, top – chociaż możliwe jest odbicie folii na tradycyjnym lakierze, większość pań decyduje się na ozdobienie swoich hybryd;
 • nożyczki – przydadzą się przy cięciu folii na mniejsze kawałki;
 • drewniany patyczek – do dociskania folii do płytki paznokcia, zwłaszcza w pobliżu skóry.

Ponadto, przed pomalowaniem paznokci i pozostałymi czynnościami warto zadbać o pozbycie się skórek. Manicure będzie prezentował się korzystniej, a cały proces aplikacji folii okaże się dużo łatwiejszy.

Metody aplikacji folii transferowej na paznokcie

Jeżeli masz już przygotowane wszystkie materiały i chcesz rozpocząć stylizację paznokci hybrydowych, zastanów się, której metody użyjesz. Wyróżnia się dwie:

 • metodę na klej, czyli przyłożenie folii do paznokci, posmarowanych wcześniej specjalnym klejem;
 • metodę na dyspersję, czyli aplikowanie folii na warstwę dyspersyjną.

Obie mają swoje zalety i wady. Poniżej przygotowaliśmy instrukcje. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, która technika bardziej ci odpowiada, aby paznokcie z folią transferową wykonać sprawniej.

Zobacz też:
Paznokcie złote – jak zrobić taki modny manicure? Czy złote paznokcie nadają się na każdą okazję?

Aplikacja na klej

Zdecydowanie częściej można natknąć się na instrukcję z wykorzystaniem folii i kleju. Zastosowanie tej metody daje pewność, że wzorek pozostanie w wybranym miejscu i na pewno dobrze się odbije. Przy pomocy kleju można nanieść folię na całą płytkę lub tylko konkretne punkty. Wadą jest natomiast możliwość zżółknięcia kleju, co może wpłynąć na wygląd całej płytki paznokciowej. Czas na pierwszą metodę przygotowywania paznokcie z folią transferową.

 1. Postępuj tak, jak zawsze podczas manicure hybrydowego (nałóż bazę, utwardź lampą LED, pomaluj paznokcie lakierem i wykonuj kolejne kroki, które są ci znane).
 2. Przetrzyj paznokcie dyspersyjnym cleanerem.
 3. W kolejnym kroku musisz pomalować paznokcie klejem. Najlepiej użyć do tego specjalnego pędzelka.
 4. Ponownie użyj lampy LED albo poczekaj minutę do jego przeschnięcia.
 5. Przygotowany manicure należy pokryć folią. Najlepiej jest ją wcześniej pociąć na mniejsze kawałki, aby czynność przyklejania była łatwiejsza.
 6. W razie konieczności użyj patyczka, aby docisnąć folię do paznokcia.
 7. Użyj wybranego top coatu i użyj lampy LED do utwardzania.

Aplikacja na warstwę dyspersyjną

Folię transferową możesz nałożyć także bez wykorzystania kleju. Taka metoda jest nieco szybsza, jednak zdarza się, że wzory paznokci z folią transferową nie odbijają się zbyt dokładnie.

 1. Nałóż bazę, użyj lampy LED, pomaluj paznokcie lakierem i ponownie utwardź.
 2. Do lepkiej warstwy dyspersyjnej przyłóż szybko folię. Jeżeli dostrzegasz zagięcia, użyj patyczka do ich dociśnięcia.
 3. Mocno dociśnij folię i oderwij.
 4. Jeżeli jesteś zadowolona z efektu, użyj top coatu i utwardź paznokcie.

Ozdabianie paznokci ma niejedno oblicze. Folia transferowa to zdecydowanie jeden z ciekawszych sposobów na nadanie swojemu manicure’owi niecodziennego charakteru. Wypróbuj ją i sama się przekonaj!

Najczęściej zadawane pytania

Jak przykleić folię transferową do paznokci?

Jednym ze sposobów przyklejania folii transferowej jest aplikowanie jej bezpośrednio na klej – za jego pomocą można nanieść folię na całą powierzchnię płytki lub tylko jej część. Po nałożeniu bazy i warstw lakieru przetrzyj paznokieć cleanerem dyspersyjnym i pomaluj go klejem. Gdy klej przyschnie, nałóż folię na płytkę paznokcia, a następnie użyj top coatu i lampy LED jego do utwardzenia.

Co to jest folia transferowa do paznokci?

Folia transferowa to ozdoba, którą można odbijać na paznokciach. Daje efekt metalicznego połysku i jest dostępna w różnych kolorach. Można ją stosować na całej powierzchni płytki paznokcia lub tylko na niektórych partiach jako część wzoru.

Na co przykleić folię transferową?

Istnieją dwie metody przyklejania folii transferowej do paznokci. Podczas wykonywania manicure’u hybrydowego można ją aplikować na klej lub na warstwę dyspersyjną.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022