Manicure biologiczny – naturalny sposób na zadbanie o dłonie w gabinecie kosmetycznym

Manicure biologiczny jest ciekawą metodą dbania o paznokcie, ponieważ stosuje się w nim jedynie naturalne narzędzia. Czy są one skuteczne? Kto może korzystać z tego rodzaju pielęgnacji i jak ona wygląda? Odpowiadamy w naszym poradniku!

manicure biologiczny

Pielęgnacja jest jedną z dziedzin, do której także zawitał nurt ekologiczny. Oczywiście, najbardziej widocznym są chyba naturalne oleje i kosmetyki. Jednak popularność odzyskuje również zapomniana metoda dbania o paznokcie, czyli manicure biologiczny. Może warto dać szansę naturalnym sposobom także w tej dziedzinie pielęgnacji? Sprawdź, czym różni się taki manicure od klasycznego i japońskiego. Dowiedz się, czy każdy może z niego skorzystać. Przedstawiamy jego przebieg krok po kroku i wszystko, co warto o nim wiedzieć!

Biologiczny manicure – co to jest?

Manicure biologiczny%E2%80%93naturalny sposob na zadbanie o dlonie w gabinecie kosmetycznym Manicure biologiczny%E2%80%93co to jest

W ofercie manicure salonów kosmetycznych znajdziesz najczęściej klasyczny, hybrydowy, tytanowy czy żelowy. Ten biologiczny zawsze był gdzieś z tyłu. Został zapomniany i stosowało się go dość rzadko – w porównaniu z hybrydą, która do tej pory wiedzie prym.

Manicure biologiczny wykonuje się naturalnymi metodami i stosuje do tego celu jedynie papierowe lub szklane pilniczki. Wykluczone jest także wycinanie skórek. Zostają one odsunięte za pomocą specjalnego drewnianego patyczka. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj, płytkę paznokcia można pomalować lakierem klasycznym.

Dla kogo jest manicure naturalny?

Manicure biologiczny jest idealną opcją dla każdego. Nie ma tutaj specjalnych wskazań i Chętnie korzysta z niego także wielu panów. Upodobały go sobie także osoby, dla których ważne są naturalna pielęgnacja i ekologiczne podejście do życia.

Metoda ta jest także zalecana dla kobiet w ciąży i osób borykających się z cukrzycą, jako że jest bardzo mało inwazyjny. W tym drugim przypadku często dochodzi do bardzo trudnego gojenia się ewentualnych skaleczeń. Stąd zaleca się ich minimalizowanie właśnie przy użyciu tego typu pielęgnacji. Manicure biologiczny mogą wypróbować też osoby:

 • z kruchą i podatną na rozdwajanie płytką paznokcia;
 • które mają problemy z gojeniem się ewentualnych zranień;
 • które chcą nadać paznokciom odpowiedni kształt w naturalny sposób.

Manicure naturalny a klasyczny

Czym różnią się te dwa rodzaje? W metodzie tradycyjnej dopuszczone jest wycinanie skórek za pomocą cążek. Cały ten proces ma zarówno swoich zwolenników, jak i rzeszę przeciwników. Ci drudzy wskazują, że przy tym etapie klasycznego sposobu:

 1. Trzeba wycinać bardzo umiejętnie – tak, by zachować estetykę i nie ingerować w skórę, tworząc rany. 
 2. Zranione miejsca są bowiem idealnym obszarem do rozwoju wielu chorób o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.
 3. Powstałe zranienia często trudno zregenerować.

Jak nie doprowadzić do dodatkowych skaleczeń? Osoby, które preferują manicure biologiczny, mogą uniknąć wymienionych problemów. Dlaczego? Ważną rolę odgrywają tutaj stosowane narzędzia.

Manicure biologiczny a tradycyjny – narzędzia

W przypadku biologicznego manicure używa się jedynie narzędzi naturalnych:

 • papierowych;
 • drewnianych;
 •  szklanych. 

Do manicure klasycznego stosuje się zaś m.in. metalowe cążki. Przyjęło się także, że do malowania paznokci metodą biologiczną można używać tylko klasycznego lakieru (a nie hybrydy).

Manicure biologiczny a japoński

Manicure japoński, tak samo jak biologiczny, często jest wykorzystywany do naturalnej regeneracji płytki paznokcia. Wiele osób, które na co dzień noszą hybrydę (od kilku miesięcy, a nawet lat), potrzebuje silnej regeneracji. Czym różni się manicure japoński od naturalnego?

Przede wszystkim, stosuje się do niego odpowiednie produkty. W płytkę wmasowuje się odpowiednie składniki, którymi są krzemionka, witaminy, pyłek pszczeli i keratyna. Po zabiegu może się wydawać, że są pomalowane odżywką, jednak tak nie jest. To moc składników aktywnych zapewnia paznokciom świetny połysk i zdrowy wygląd!

Manicure naturalny – przeciwwskazania

Mogłoby się wydawać, że tak proekologiczny sposób dbania o paznokcie nie generuje żadnych przeciwwskazań. Niestety, niektóre osoby nie będą mogły skorzystać z tej formy pielęgnacji.

Przeciwwskazania do manicure biologicznego to:

 • przerwana ciągłość naskórka;
 • niezidentyfikowane choroby i alergie;
 • choroby o podłożu grzybiczym i bakteryjnym.

Manicure biologiczny krok po kroku

Manicure biologiczny%E2%80%93naturalny sposob na zadbanie o dlonie w gabinecie kosmetycznym Manicure biologiczny krok po kroku

Czy manicure naturalny jest skomplikowaną formą dbania o paznokcie? Zupełnie nie! Mało tego, jesteś w stanie wykonać go samodzielnie w domu. Oto podstawowe zasady, jak wykonać manicure biologiczny krok po kroku. Sprawdź, jak robią to profesjonaliści!

 1. Stylista paznokci na początku sprawdza dokładnie dłonie, ich stan, a także to, czy nie rozwija się żadna choroba, która byłaby przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
 2. Następnie zmywane są resztki starego lakieru lub odżywki. W tym celu stosuje się zmywacze delikatniejsze, wzbogacone witaminami i substancjami mineralnymi.
 3. Kolejnym krokiem jest przygotowanie skórek. Tutaj są dwie opcje – specjalny, zmiękczający preparat lub kąpiel dłoni w odpowiednim olejku. 
 4. Gdy produkt zadziała na skórki, następuje ich delikatne odsuwanie za pomocą patyczka. To odsuwanie skórek, a nie ich usuwanie!
 5. Po ustaleniu, jakiego kształtu płytki oczekujesz, specjalista przechodzi do jej obróbki. W tym celu używa pilników szklanych. Na rynku pojawiły się także narzędzia bardziej przyjemne dla klientów – bambusowe.
 6. Czas na malowanie. Tutaj można wybrać pomiędzy klasycznym lakierem a odpowiednio dobraną odżywką. Wiele salonów oferuje także specjalne lakiery naturalne, pozbawione szkodliwych związków. Paznokcie trzeba najpierw odtłuścić.

Co musisz mieć, aby zrobić manicure biologiczny w domu?

Jeśli chcesz wykonać manicure biologiczny w domu, na początku musisz się zaopatrzyć w kilka podstawowych produktów. Powinny być łatwo dostępne w drogeriach kosmetycznych lub w hurtowniach. Na pewno wszystko znajdziesz też w internecie. Przygotuj: 

 • papierowy lub szklany pilnik;
 • patyczki z drzewa pomarańczowego;
 • ulubioną odżywkę;
 • produkt zmiękczający skórki.

Manicure biologiczny – cena

Cena manicure biologicznego uzależniona jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest prestiż i lokalizacja salonu. Nie powinny dziwić też różnice cenowe np. między stolicą a kilkutysięcznym miastem. Średnia cena manicure biologicznego to 50 złotych. Taki zabieg trwa maksymalnie godzinę.

Manicure biologiczny – gdzie udać się na zabieg?

Manicure biologiczny oferuje większość gabinetów kosmetycznych. Zależy ci na wyjątkowo ekologicznym podejściu i naturalnych kosmetykach? Obecnie znajdziesz coraz więcej miejsc, gdzie pielęgnacja w stylu eko odgrywa istotną rolę. Staraj się sprawdzać opinie i szukać odpowiedniego gabinetu. 

Manicure biologiczny jest powrotem do korzeni. Pozwala dać paznokciom wytchnienie od szkodliwej chemii, a jednocześnie zapewnia im nienaganny wygląd. Taki zabieg nie jest drogi ani szczególnie skomplikowany. Jeśli kupisz odpowiednie produkty, możesz go wykonać także samodzielnie. Na początku warto jednak zaufać profesjonalistom i sprawdzić, jak wykonują taką pielęgnację.Powiązane artykuły:
Joanna Miś
Karierę rozpoczęła niefortunnie na studiach budownictwa. Jednak los chciał inaczej i z wykształcenia (i zamiłowania) jest kosmetolożką. Uważa, że dbanie o skórę nie kończy się na odpowiedniej pielęgnacji. Holistyczne podejście do człowieka to coś, co jest jej bardzo bliskie i dotyczy każdej sfery jej życia. Pogłębia swoją wiedzę na temat trądziku, który dotyka nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Od niedawna pełni nową rolę – mamy.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Manicure