Aparat Invisalign – czym jest?

Aparat Invisalign to nowoczesne rozwiązanie w ortodoncji i stanowi świetną alternatywę dla dorosłych, którzy chcą poprawić swój uśmiech bez noszenia rzucającego się w oczy tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Leczenie tą metodą polega na zastosowaniu przezroczystych nakładek, które wykonane są z termoplastycznego silikonu.

Specjaliści zalecają noszenie ich przez minimum 22 godziny na dobę. Dzięki temu, że są zdejmowane, można jeść wszystko, a także mycie i nitkowanie zębów przebiega bezproblemowo – przy tradycyjnym odpowiedniku częstym problemem są ograniczenia w jedzeniu oraz trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Jak wygląda leczenie za pomocą nakładek Invisalign?

Pierwsza wizyta u specjalisty koncentruje się na omówieniu problemu pacjenta oraz doboru najlepszej metody leczenia. Nierzadko wykonywane są również badania, takie jak np. zdjęcie pantomograficzne, skan 3D szczęki i żuchwy oraz pobiera się wyciski do modeli diagnostycznych. Pozwala to na stworzenie idealnie dopasowanych nakładek Invisalign, które później otrzymuje się od ortodonty. Nakładki się wymienia co 1-2 tygodnie, w zależności od tego, jak zaleci specjalista. Jak wspominaliśmy, ważne jest, aby aparat nosić 22 godziny na dobę. W innym wypadku proces naprawy zgryzu może się wydłużyć lub efekt nie będzie zadowalający.

Czas leczenia może się różnić u każdego pacjenta, ponieważ jest to zależne od stopnia skomplikowania wady zgryzu. W porównaniu jednak do leczenia tradycyjnymi aparatami często jest on krótszy. Zwykle trwa od 3 do 24 miesięcy.

Ile kosztuje leczenie za pomocą nakładek Invisalign?

Ostateczny koszt leczenia wady zgryzu tą metodą różni się w zależności od czasu leczenia, liczby nakładek oraz wady zgryzu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to nowoczesna metoda, która wymaga większych nakładów finansowych w porównaniu do stałych aparatów ortodontycznych. Przykładowo, koszt leczenia za pomocą Invisalign w Dental Fraternity w Warszawie to przedział cenowy od 9 do 18 tysięcy złotych.

Zobacz też:
Jak ściągnąć obrączkę ze spuchniętego palca? Sprawdzone metody

Czy nakładki Invisalign poradzą sobie z każdą wadą zgryzu?

Wiele osób, zanim podejmie decyzję o leczeniu, zastanawia się, czy ich problem ortodontyczny kwalifikuje się do leczenia za pomocą nakładek Invisalign. Na szczęście ten rodzaj aparatu ortodontycznego z powodzeniem może być stosowany zarówno przy prostszych wadach zgryzu, jak i tych bardziej skomplikowanych. Invisalign doskonale sprawdzi się u pacjentów z:

  • stłoczeniem zębów,
  • szparowatością,
  • zgryzem krzyżowym,
  • przodozgryzem,
  • zgryzem otwartym,
  • zgryzem głębokim.

Zalety stosowania nakładek Invisalign

Leczenie za pomocą aparatu Invisalign jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wizyty kontrolne odbywają się zdecydowanie rzadziej, niż jak ma to miejsce w przypadku stosowania stałego aparatu. Pozwala również na szybsze osiągnięcie efektu, a do tego cały proces jest mniej bolesny. Pacjenci cenią to rozwiązanie ze względu na estetykę – mogą rozpocząć terapię przy zachowaniu pełnej dyskrecji. Invisalign jest również delikatny dla dziąseł, ust i uzębienia – nie musimy się obawiać, że drut będzie nas ranił.

Powiązane artykuły:

Archiwum: styczeń 2023