Nasze postanowienia noworoczne zazwyczaj dotyczą zrzucenia wagi albo częstszego odpoczynku. W tym roku możemy coś zmienić i postanowić sobie, że w nowym roku będziemy bardziej oszczędni. Najlepszym sposobem na takie postanowienie jest korzystanie z gazetek promocyjnych – tych papierowych albo w wersji online.

Jak zacząć oszczędzać?

Jak ze wszystkim, najgorsze będą początki. Jeżeli założyliśmy sobie, że zaczniemy oszczędzać, to musimy diametralnie zmienić swój sposób robienia zakupów. Musimy trzymać się kilku zasad, które sprawią, że w naszym portfelu zostanie o wiele więcej pieniędzy. Kilka z nich zna każdy z nas: róbmy listę zakupów, z zakupem droższych produktów czekajmy na wyprzedaże, korzystajmy z promocji. Przedstawiamy jednak nasze porady, które ułatwią przestawienie się na oszczędzanie.

Określ cel, na który oszczędzasz

Każdy, kto próbował kiedyś oszczędzać, wie, że nie jest to łatwe. Przecież nikt z nas nie lubi sobie niczego odmawiać. Dlatego żeby nauczyć się oszczędzać, musimy określić sobie konkretny cel. Może to być podróż w wakacje, nowy telefon, a może torebka. Mając wizję określonej nagrody, o wiele łatwiej będzie nam odkładać pieniądze.

Możemy sobie założyć, że po każdych zakupach, na których zaoszczędziliśmy 5,10, 15 złotych, daną kwotę wrzucimy do skarbonki. Możemy też ustawić sobie stałe przelewy – na przykład na koniec każdego miesiąca na konto oszczędnościowe przelejemy 100 złotych.

Myśl z wyprzedzeniem

W gazetkach promocyjnych często znajdziemy okazje typu „Kup 2 w cenie 1” albo „Przy zakupie x sztuk x produkt za 50%”. Warto zwracać uwagę na takie promocje, ponieważ mogą być świetnym sposobem na oszczędność. W przypadku produktów, które mogą długo stać, a więc różnych puszek, ale też kosmetyków, takie kupowanie na zapas pozwoli nam dużo zaoszczędzić. Na pewno się też ucieszymy, kiedy za miesiąc otworzymy szafkę i znajdziemy produkt, który właśnie planowaliśmy kupić.

Żeby być na bieżąco z takimi promocjami, trzeba regularnie przeglądać gazetki promocyjne. Kik gazetka, Pepco gazetka, gazetki Biedronki czy Lidla – większość sklepów ma swój odpowiednik. Jeżeli nie lubimy zbierać makulatury, to opcją dla nas będzie strona Gazetkonosz. Znajdziemy na niej oferty różnych sklepów: spożywczych, elektronicznych, odzieżowych, meblowych i wielu innych.

Zobacz też:
Peeling kwasowy - jak usunąć martwe komórki naskórka w domu?

Żadna kwota nie jest zbyt mała

Często oszczędzamy na większych zakupach, np. na meblach, elektronice czy odzieży. Jeżeli jednak spojrzymy na nasze wydatki w ciągu miesiąca, to najwięcej wydajemy na zakupy spożywcze. I to właśnie podczas takich zakupów możemy najwięcej zaoszczędzić. Nawet jeżeli na każdym produkcie zaoszczędzimy kilkadziesiąt groszy, to w perspektywie cały zakupów może to być kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę, że zakupy często robimy codziennie, to w ciągu miesiąca takie małe oszczędności mogą się przełożyć na duże kwoty. Dlatego zwracajmy uwagę na cenę każdego produktu – każda oszczędność się liczy.

Również sezonowe okazje mogą przełożyć się na konkretne oszczędności. Pepco gazetka oferuje torebki świąteczne o 50 groszy tańsze? Przy zakupie 10 mamy w kieszeni 5 złotych. Kik gazetka na lato proponuje kostiumy kąpielowe tańsze o 20%? Przy zakupach dla całej rodziny możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Dlatego właśnie warto być na bieżąco z promocjami w danych sklepach.

Nie kupuj czegoś tylko dlatego, że coś jest na promocji

Tak, oczywiście polecamy wszelkie promocje i obniżki. Korzystanie z takich okazji ma jednak sens tylko wtedy, kiedy dotyczą one produktów, których potrzebujemy. Kupowanie produktów tylko dlatego, że są na promocji to najprostszy sposób na zmarnowanie pieniędzy. Zastanówmy się, czy rzeczywiście skorzystamy z danego produktu, szczególnie jeżeli jest to jedzenie z krótką datą ważności. Nie róbmy zakupów na zasadzie „może kiedyś się przyda”. Jeżeli postawimy coś z tyłu szafki, to prawdopodobnie przy świątecznych porządkach za rok, trafi to do kosza.

Potraktuj postanowienie o oszczędzaniu jak każde inne

Kluczem do spełnienia każdego postanowienia jest dyscyplina. Nieważne czy jest to chodzenie na siłownię, czy oszczędzanie – musimy robić to regularnie i konsekwentnie. Nie wystarczy trzymać się postanowienia w styczniu. Żeby zobaczyć efekty (czy to na wadze, czy na koncie), musimy wprowadzić nowe nawyki i stosować je przez kilka miesięcy. Jeżeli zmienimy sposób robienia zakupów, zaczniemy korzystać z gazetek i będziemy szukać promocji, to z czasem wejdzie nam to w nawyk. Kolejny rok możemy zamknąć z dużymi oszczędnościami na koncie, które przeznaczymy na swój wymarzony cel.Powiązane artykuły: