Czym kierować się przy wyborze łańcuszka dla mężczyzny?

Wybór biżuterii męskiej nie powinien być przypadkowy. Poza walorami estetycznymi należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów, które odpowiadają za trwałość łańcuszka, a także jego prezencję. Czym kierować się przy wyborze naszyjnika męskiego?

Tworzywo

Planując zakup męskiej biżuterii, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tworzywo, z którego jest wykonana. Najczęściej naszyjniki wykonane są ze złota lub srebra. Ten pierwszy kruszec cieszy się ogromną popularnością ze względu na walory estetyczne, trwałość oraz przyzwoitą cenę.

Próba złota

Kupując łańcuszek złoty męski, koniecznie zwróć uwagę na próbę złota, która określa ilość czystego złota w biżuterii. Najpopularniejsza jest próba 585. W praktyce oznacza, że produkt zawiera 58,5% czystego złota. Z kolei pozostałe procenty to domieszka metali, które nadają biżuterii trwałość, ponieważ złoto samo w sobie jest miękkie.

Obecność metali powodują, że łańcuszek jest twardszy, odporniejszy na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz odkształcenia.

Jakiej długości powinien być łańcuszek złoty męski?

Do określenia odpowiedniej długości łańcuszka męskiego, potrzebny Ci będzie obwód szyi mężczyzny, któremu podarujesz biżuterię. Ma to ogromne znaczenie na prezentowanie się naszyjnika. Aby poznać obwód, wystarczy sprawdzić rozmiar kołnierzyka w koszuli.

Optymalna długość łańcuszka

Optymalna długość męskiego łańcuszka wynosi 50-55 cm. Oczywiście liczą się indywidualne preferencje, a także budowa ciała. Dla Panów o drobnej posturze, którzy mają obwód szyi mniejszy niż 40 cm, wystarczy spokojnie naszyjnik o długości 45-50 cm, który będzie dobrze się układał, a przy tym nie powodował dyskomfortu.

Długość z zawieszką

Przy wyborze długości miej na uwadze również obecność zawieszki. Zastanów się, czy naszyjnik ma być noszony jako samodzielna biżuteria, czy posiadać wisiorek. To kluczowe, ponieważ od tego zależy wybór długości. Łańcuszek męski złoty z zawieszką powinien mieć długość powyżej 60 cm. Dzięki temu będzie się dobrze prezentował i przyciągał uwagę. Nie bez znaczenia jest także dobranie odpowiedniej szerokości, która powinna być proporcjonalna do długości biżuterii.

Zobacz też:
Dlaczego warto rozważyć zakup kolagenu?

Dłuższy wariant, ponad 50 cm, powinien być nieco szerszy, aby zachować proporcje. Z kolei krótkie modele najlepiej prezentują się, gdy nie są zbyt szerokie. W przeciwnym razie mogą prezentować się nieestetycznie.

Jaki splot łańcuszka wybrać?

Łańcuszki męskie dostępne są o różnych splotach. Wybór konkretnego zależy przede wszystkim od indywidualnego gustu, jak i okazji. Najpopularniejsze sploty to:

• pancerka – to najczęściej wybierany splot łańcuszka. Nic dziwnego. To typowo męski splot. Składa się z połączonych ze sobą pojedynczych ogniw spłaszczonych po bokach, dzięki czemu jest mocny oraz wytrzymały,

• figaro – splot ten jest nieco podobny do słynnej pancerki, ponieważ ogniwa są spłaszczone po bokach. Cechuje się przeplataniem kilku ogniw małych, zazwyczaj 2-3, z jednym większym. Taki łańcuszek świetnie prezentuje się w towarzystwie wisiorków, medalików oraz krzyżyków,

• królewski – nazywany również splotem bizantyjskim, wykonany jest z ogniw, gdzie każde ogniwo przechodzi przez cztery następne. W efekcie tworzą ciekawy, niebanalny układ. W wielu modelach stosuje się ogniwa o różnych kolorach np. złoto żółte i białe, eksponując w ten sposób oryginalną strukturę,

• kulkowy – splot ten najczęściej spotyka się w towarzystwie nieśmiertelników, czyli blaszek z wygrawerowaną sentencją, symbolem lub obrazkiem. Swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi. Splot składa się z kulek, które dzielą równe odstępy. Ogniwa mogą przyjąć również kształt walców czy jajek. Naszyjniki mogą być cienkie, a także nieco grubsze,

• singapur – swoim wyglądem przypomina strukturę DNA. Ogniwa przypominają te, które wykorzystane są w splocie pancerki. Stąd często nazywa się ten splot skręconą pancerką. Łańcuszki o tym splocie cechują się ogniwami lekko skręconymi pod odpowiednim kątem.Powiązane artykuły: