Ekspres do kawy stał się niezbędnym urządzeniem w kuchni. Coraz więcej osób chce się bowiem cieszyć kawą niczym z kawiarni także w domowym zaciszu. Jednak wybór jego rodzaju nie jest łatwym zadaniem, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć kilka aspektów, takich jak sposób parzenia, mielenia ziarna czy w końcu własne preferencje dotyczące rytuału picia kawy.

Jakie rodzaje ekspresów do kawy dostępne są na rynku?

Doświadczeni kawosze wiedzą, że kawę można parzyć na różne sposoby i za pomocą wielu rodzajów urządzeń. Niektórzy cenią prostotę, dlatego wybierają kawiarkę lub ekspres przelewowy. Jednak coraz więcej osób decyduje się na bardziej zaawansowane urządzenia, dzięki którym mogą przygotować między innymi idealne cappuccino albo niezwykle kremowe latte. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ekspres do kawy kupić, by zamienić swój dom we włoską kawiarnię?

Ekspres do kawy – najpopularniejsze rodzaje

Osoby, które chcą kupić ekspres do kawy, mają do wyboru różne urządzenia. Większość decyduje się na maksymalnie ułatwiające życie ekspresy automatyczne, na kapsułki albo kolbowe. Przed zakupem warto poznać ich zalety oraz wady, dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru, a nowy nabytek nie okaże się rozczarowaniem.

Automatyczny ekspres do kawy

ekspres automatyczny
Źródło: Przyjaciele Kawy

Automatyczny ekspres do kawy ma zintegrowany system mielenia i parzenia kawy. Oznacza to, że wystarczy wsypać ziarna do pojemnika, a urządzenie pobierze je i zmieli bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Dzięki temu każda filiżanka napoju jest świeża i aromatyczna! Obsługa automatycznego ekspresu jest maksymalnie uproszczona – wystarczy wybrać rodzaj kawy, a następnie nacisnąć przycisk. Wszystkie przygotowują kawę czarną oraz espresso, a dzięki systemowi spieniania mleka również mleczne warianty. Czy automatyczny ekspres do kawy ma jakieś wady? Jest to dość drogie rozwiązanie, a oprócz tego urządzenie zajmuje sporo miejsca.

Zalety automatycznego ekspresu do kawy:

 • intuicyjna obsługa;
 • przygotowywanie wielu rodzajów kaw ze świeżo zmielonych ziaren;
 • automatyczne systemy czyszczenia;
 • łatwa konserwacja urządzenia.

Wady automatycznego ekspresu do kawy:

 • cena;
 • gabaryty.

Kolbowy ekspres do kawy

Ekspres kolbowy
Źródło: Przyjaciele Kawy

Koneserzy kawy na równi z efektem, jakim jest filiżanka aromatycznego napoju, cenią proces jej przygotowywania. Na czynny udział pozwala właśnie ekspres kolbowy, trzeba bowiem samodzielnie zmielić kawę, odmierzyć odpowiednią ilość i umieścić ją w portafiltrze (kolbie). Należy ją ubić, a następnie zamocować w jednostce zaparzającej – wystarczy do tego jeden ruch. Większość ekspresów kolbowych ma dyszę spieniającą mleko, więc za ich pomocą można przygotować nie tylko czarne kawy, ale również mleczne. Czy urządzenie ma jakieś wady? Dla niektórych będzie to konieczność samodzielnego mielenia kawy, więc również zakup dobrego młynka, do tego dochodzi czyszczenie kolby z fusów po każdym użyciu. Ekspresy tego typu są jednak przystępne cenowo – urządzenia renomowanej firmy można kupić już do kwoty 1000 zł.

Zobacz też:
Tabletka „dzień po” – jak działa, jak dostać i ile kosztuje?

Zalety kolbowego ekspresu do kawy:

 • przygotowywanie aromatycznej kawy;
 • dostępność systemu spieniania mleka;
 • niewielkie rozmiary;
 • łatwa obsługa;
 • atrakcyjna cena.

Wady kolbowego ekspresu do kawy:

 • konieczność samodzielnego mielenia ziaren;
 • czyszczenie kolby po każdym użyciu.

Ekspres na kapsułki

ekspres na kapsułki
Źródło: Przyjaciele Kawy

Ekspres kapsułkowy również jest automatycznym urządzeniem. Proces przygotowywania kawy odbywa się jednak jeszcze szybciej – wystarczy umieścić w nim gotową kapsułkę i nacisnąć przycisk. Większość ekspresów na kapsułki umożliwia także przygotowanie gorącej czekolady, a nawet herbaty. Sprzęt jest również niezwykle poręczny, a oprócz tego wyróżnia się zróżnicowanym designem. Kupując takie urządzenie, warto zdecydować się na model generujący wyższe ciśnienie, by maksymalnie wydobyć aromat kawy zamkniętej w kapsułce.

Zalety ekspresu na kapsułki:

 • urządzenie jest niewielkie;
 • duży wybór kaw (można kupić klasyczne lub aromatyzowane);
 • łatwy w obsłudze oraz utrzymaniu w czystości;
 • atrakcyjna cena.

Wady ekspresu na kapsułki:

 • cena kapsułek jest dość wysoka;
 • niektórzy narzekają na smak kawy z kapsułki;
 • awaryjność (ekspresy na kapsułki często się psują).

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Mając już wybrany rodzaj ekspresu do kawy, warto wziąć pod uwagę również inne parametry urządzenia. Bardzo ważne jest ciśnienie, pod jakim pracuje urządzenie – im jest wyższe, tym smaczniejszy i bardziej aromatyczny napój. Najlepiej, by generowało przynajmniej 9 barów. Poza tym należy zwracać także uwagę na moc, która wpływa na czas, w jakim przygotowywana jest kawa. Dostępne na rynku ekspresy do kawy mają od około 800 do 1600 W.

Wybór ekspresu do kawy nie jest łatwym zadaniem. Trzeba dobrze przemyśleć decyzję, a aspekt cenowy nie może być jednym branym pod uwagę. Najbardziej liczy się przecież smak zaparzonej kawy, który często zależy właśnie od rodzaju urządzenia.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2022