Ubezpieczenie NNW: czym jest?

Leczenie i rekonwalescencja po wypadku nie tylko kosztują. Zwykle uniemożliwiają także powrót do aktywności zawodowej, co wiąże się z mniejszymi dochodami. Aby w przypadku problemów ze zdrowiem będących następstwem np. upadku z drabiny, kolizji drogowej czy potknięcia się na ulicy móc liczyć na zastrzyk gotówki, warto przemyśleć wykupienie polisy NNW.

Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ta polisa osobowa znajduje się w ofercie niemal wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę określonej kwoty zarówno w przypadku śmierci ubezpieczonego, jak i gdy dozna on obrażeń, a jego stan zdrowia znacznie się pogorszy.

To, jaką kwotę wypłaci ubezpieczający poszkodowanemu, zależy od OWU (Ogólnych Warunków Umowy) i wskazanej w nich sumy ubezpieczenia. Ponadto wysokość świadczenia jest zależna od rodzaju uszczerbku na zdrowiu, W przypadku śmierci ubezpieczonego beneficjenci polisy dostaną odszkodowanie równe 100% sumy ubezpieczenia. Jaki procent z tej kwoty otrzymasz, gdy będąc objęty polisą NNW, złamiesz nogę albo zwichniesz rękę jest ujęte w OWU.

Ubezpieczenie NNW – co obejmuje?

Podstawowy wariant polisy NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiają rozszerzenie tego ubezpieczenia.

Większy zakres ochrony jest związany z wyższą ceną polisy. Jednak wysokość rocznej czy miesięcznej składki prawdopodobnie będzie znacznie niższa niż odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie NNW, które obejmuje również:

  • pokrycie kosztów związanych z samym leczeniem i późniejszą rehabilitacją,
  • wypłatę odszkodowania za pobyt w szpitalu,
  • zwrot kosztów zakupu środków medycznych (np. opatrunków), a także leków,
  • odszkodowanie za trwałą utratę zdolności do pracy zarobkowej.

Ubezpieczenie NNW to nieocenione koło ratunkowe – zapewnia ono wypłatę świadczenia, które może pomóc Ci wrócić do zdrowia. Oprócz tego odszkodowanie możesz przeznaczyć na bieżące wydatki, dzięki czemu nie stracisz płynności finansowej wtedy, gdy nie będziesz mógł pracować i zarabiać. 

Ubezpieczenie NNW – rodzaje nieszczęśliwych wypadków i polis

W zależności od tego, jaką polisę wybierzesz, zapewnisz sobie wypłatę odszkodowania, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu w czasie wkręcania żarówki, podróży samochodem, biegania po parku czy gry w piłkę nożną. Możesz zdecydować się na wykupienie specjalnego ubezpieczenia dla kierowców, NNW w życiu prywatnym i dla ucznia.

Zobacz też:
Majtki damskie - jakie są rodzaje i jak znaleźć krój dla siebie? Najpopularniejsze figi damskie

NNW – ubezpieczenie komunikacyjne

Taka polisa może być wykupiona przez właściciela auta. Obejmuje ona nie tylko samego kierowcę, ale też jadących z nim pasażerów. Dlatego, gdy zdarzy się wypadek, na odszkodowanie mogą liczyć wszystkie osoby znajdujące się wtedy w aucie, które doznały uszczerbku na zdrowiu.

Świadczenie z polisy NNW jest wypłacane niezależnie od OC i autocasco. Te trzy ubezpieczenia stanowią razem solidną poduszkę finansową dla kierowcy. Jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek niezależnie od tego, czy będzie on jego sprawcą, czy poszkodowanym, otrzyma on odszkodowanie z tytułu uszkodzenia samochodu i uszczerbku na zdrowiu. Wszystkie te polisy wybierzesz razem z doradcą z CUK Ubezpieczenia – online lub bezpośrednio w placówce.

Czym jest NNW w życiu prywatnym?

To ubezpieczenie indywidualne może mieć szeroki zakres ochrony. Jest ono gwarancją wypłaty odszkodowania, jeśli ucierpisz podczas robienia remontu w domu, na skutek upadku z drabiny, potknięcia się podczas przechadzki po parku czy robienia zakupów. To, co będzie obejmować polisa, zależy od Ciebie i od aktualnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

NNW dla ucznia i dziecka

Taka polisa obejmuje zdarzenia, do których dojdzie w szkole, w domu albo w czasie wycieczki szkolnej. Maluchy można ubezpieczyć od ugryzienia psa, na wypadek złamania ręki, ukąszenia kleszcza czy wstrząsu mózgu. Istnieje również możliwość zapewnienia sobie wsparcia finansowego, gdy dziecko będzie potrzebować korepetycji – w związku z długą nieobecnością na zajęciach spowodowaną udziałem w wypadku i leczeniem.

Ubezpieczenie NNW dla sportowca

Tego typu polisy są przeznaczone dla osób zawodowo lub amatorsko trenujących sport. Polisę mogą wykupić także członkowie klubów, stowarzyszeń i fundacji sportowych oraz trenerzy. 

Nie ma wątpliwości, że ubezpieczenie się na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu to dobra decyzja. Polisa NNW może kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych w skali roku. Mimo tego odszkodowanie może stanowić ogromne wsparcie, kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, na skutek którego poważnie ucierpi zdrowie.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022