Tradycyjne, państwowe waluty określa się w branży krypto mianem FIAT. Aby zdobyć środki cyfrowe, musisz dysponować wirtualnym portfelem – na przykład na giełdzie do handlu rozmaitymi aktywami. Kryptowaluty możesz zdobyć także m.in. poprzez tzw. kopanie – użyczenie mocy swojego urządzenia do stworzenia bloku danych, którego nie da się edytować wstecz. Transparentna historia tzw. blockchainu jest jak zapis w księdze wieczystej, choć dotyczy komputerowych tokenów. Jak użyć ich do opłacenia zabiegów medycyny estetycznej? Wymień je na FIAT, wyrób specjalną kartę płatniczą lub poszukaj placówki, która zaakceptuje taką zapłatę.

Zysk z krypto wydasz, na co zechcesz. Tylko nie zapomnij o podatkach!

W rozliczeniu rocznym PIT musisz podać informacje o wszelkich przychodach i wydatkach związanych z transakcjami na rynku kryptowalut. Opodatkowaniu podlega dochód z ich sprzedaży, czyli wymiany wirtualnych tokenów na prawny środek płatniczy. Aktualna stawka to 19% podstawy. Każda transakcja zostawia po sobie wyraźny ślad w cyfrowym świecie. Historię wirtualnego portfela kryptowalut można śledzić praktycznie bez ograniczeń – to samo dotyczy prywatnych kont bankowych po tym, jak ostatnie zmiany w polskim prawie zapewniły urzędom skarbowym nowe, daleko idące uprawnienia.

Warto dodać, że zabiegi medycyny estetycznej mogą być zwolnione z podatku VAT, jeżeli służą profilaktyce, a także zachowaniu, ochronie bądź przywróceniu zdrowia. Nie ma jednak możliwości, by taki zwrot uzyskać w kryptowalucie. Jeżeli cel twojej wizyty w klinice dotyczy podstawowych wartości zdrowotnych, a nie kwestii kosmetycznych, dla uproszczenia formalności lepiej najpierw wymienić cyfrowe pieniądze na FIAT. Którą giełdę wybrać do przeprowadzenia takiej operacji? Tu najlepiej zdać się na opinie ekspertów i innych graczy tego rynku. Na stronie https://cryps.pl/gielda/binance/ znajdziesz dokładny opis jednego z największych podmiotów w tym segmencie. Porównaj go z innymi!

Istnieją karty do płacenia krypto i innymi aktywami, które automatycznie wymieniają je na FIAT

Wydają je najbardziej renomowane firmy w świecie finansów, tj. MasterCard i Visa. Z tą różnicą, że w ich przypadku nie współpracują z tradycyjnymi bankami, a właśnie giełdami kryptowalut. Nie wszędzie można płacić takimi kartami, choć możliwości w tym zakresie systematycznie się zwiększają – wydawcy podają liczby rzędu 40–50 milionów sklepów i punktów usługowych na całym świecie. Krypto-karta jest powiązana z wirtualnym portfelem konkretnego użytkownika, ale sprzedawca otrzymuje płatność w prawnym środku płatniczym, najczęściej walucie EURO. Jak to działa? Schemat jest całkiem prosty i można go streścić następująco:

  • użytkownik po aktywowaniu wirtualnej lub fizycznej krypto-karty przypisuje główne i opcjonalne aktywa ze swojego portfela, które będą wykorzystywane do realizowania płatności;
  • w momencie transakcji zakupowej kryptowaluty (lub inne „tokeny wartościowe”) są przeliczane i wymieniane na odpowiednią kwotę w EUR, wg aktualnych stawek giełdowych;
  • wirtualny portfel otrzymuje sumę FIAT, która zaraz po tym trafia do sprzedawcy;
  • operator karty pobiera prowizję za wymianę wirtualnych aktywów na twardą walutę (tak samo, jak przy płaceniu z konta złotówkowego za granicą).
Zobacz też:
Ponadczasowe sukienki, które urozmaicą twoją garderobę tej jesieni

Placówki medycyny estetycznej mogą zainteresować się alternatywnymi metodami płatności

Kryptowaluty charakteryzują się niezwykle dynamiczną zmianą wartości. To rynek podatny na spekulacje, zdarzają się ataki hakerskie i kradzieże z wirtualnych portfeli. Mimo to coraz więcej firm z różnych branż zaczyna przyjmować opłaty za swoje towary i usługi w środkach cyfrowych. Jak widać, decentralizacja rynku finansowego ma w ich oczach sporo zalet. Skoro na taki krok decydują się m.in. polskie sklepy z kosmetykami czy podmioty świadczące pomoc pielęgniarską, to dołączenie klinik medycyny estetycznej wydaje się jedynie kwestią czasu.Powiązane artykuły: