Już od wielu lat paznokcie akrylowe, żelowe i hybrydowe cieszą się ogromną popularnością. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ są to niezwykle trwałe metody – dzięki nim możesz cieszyć się pięknymi paznokciami nawet przez 3 tygodnie! Być może od dawna je stosujesz. Jeśli tak, to zapewne używasz przy zabiegu cleanera, czyli istotnego preparatu, który jest równie ważny co pilnik czy cążki. To produkt, który wbrew pozorom nie jest tym samym co odtłuszczacz. Przeczytaj, czym dokładnie jest cleaner do paznokci.

Cleaner do paznokci – co to za płyn?

Cleaner to nic innego jak płyn, który wykorzystuje się do przemywania warstwy dyspersyjnej. Ta natomiast powstaje, gdy nałożysz produkty do manicure hybrydowego. Jest to po prostu lepka warstwa na paznokciu pomalowanym lakierem hybrydowym. Zwykle cleaner do paznokci jest używany już na samym końcu wykonywania stylizacji, a czasem po aplikacji topu. Najczęściej tego typu produkty wyróżniają się przyjemnym zapachem i mają dodatkową zaletę – sprawiają, że płytka paznokcia pięknie błyszczy!

Do czego służy odtłuszczacz do paznokci?

Należy przede wszystkim podkreślić, że odtłuszczacz do paznokci jest produktem, który stosuje się na początku robienia manicure’u. Gdy nadasz już paznokciom odpowiedni kształt, to powinnaś je zmatowić, a później zastosować odtłuszczacz. Ten produkt usunie olejową warstwę, która każdego dnia tworzy się na paznokciach, dzięki czemu lakier będzie lepiej przylegał do płytki.

Jest to bardzo ważny preparat podczas stylizacji, ponieważ substancje używane do barwienia paznokci zarówno w metodzie akrylowej, jak i hybrydowej, wchodzą w reakcję z wodą i wieloma innymi elementami znajdującymi się na nieodtłuszczonym paznokciu. Jeśli zatem chcesz uniknąć pęcherzyków pod lakierem i brzydkiego gromadzenia się masy lakieru w jednym konkretnym miejscu, to powinnaś sięgnąć po odpowiedni odtłuszczacz do paznokci.

Cleaner do paznokci a odtłuszczacz – różnice

Wspomniane produkty bardzo wiele dzieli. Przede wszystkim są one aplikowane w innej kolejności. Jeśli nie stosujesz cleanera 2w1, to najpierw konieczne jest użycie odtłuszczacza, a dopiero na czystą płytkę można nałożyć lakier, top, wszystko utwardzić i użyć cleanera. Poza tym cleanery zwykle mają znacznie szersze spektrum działania w przeciwieństwie do odtłuszczacza mogą one oczyszczać, odtłuszczać, jak i eliminować warstwę dyspersyjną. Natomiast odtłuszczacz może jedynie usunąć z paznokci warstwę olejową.

Cleaner a zmywacz – co różni te dwa produkty?

Zmywacz jest produktem, który używa się, aby zmyć stary lakier z paznokci. Cleaner do paznokci niestety nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ służy jedynie do usunięcia tłustej warstwy po topie hybrydowym, a gdy ma wiele funkcji – odtłuszczenia i przygotowania paznokci do aplikacji bazy. Jak więc możesz zauważyć, różnica między tymi płynami jest bardzo duża!

Primer a cleaner do paznokci

W stylizacji paznokci często przydatny okazuje się również primer. Choć wiele osób uważa, że jest to ten sam produkt co cleaner, to jednak trzeba jasno podkreślić, że są to zupełnie dwa różne preparaty. Primer służy do zwiększania trwałości manicure hybrydowego. Odtłuszcza on płytkę paznokcia i zmienia pH, co przekłada się na zwiększenie przyczepności masy. Mimo że nie jest niezbędny, to ciężko bez niego wykonać wiele problematycznych stylizacji paznokci.

Zobacz też:
Paznokcie przezroczyste – ciekawe pomysły na minimalistyczną stylizację manicure

Jak używać cleanera do paznokci?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo wykonać manicure hybrydowy z zastosowaniem cleanera? Nic w tym trudnego – pokażemy ci to krok po kroku!

  1. Zacznij od odsunięcia skórek, nadania paznokciom odpowiedniego kształtu i ich zmatowienia blokiem polerskim.
  2. Nałóż małą ilość cleanera na wacik bezpyłowy i przetrzyj nim naturalną płytkę w celu jej odtłuszczenia.
  3. Zaaplikuj primer kwasowy i bezkwasowy, a następnie przejdź do nałożenia bazy.
  4. Bazę utwardź w lampie LED/UV.
  5. Nałóż wybrany lakier na paznokcie lub wykonaj modny wzór. Każdą warstwę musisz utwardzić w lampie.
  6. Gdy już skończysz stylizację, nałóż top hybrydowy. Wybierając klasyczny produkt, pamiętaj, aby przemyć go cleanerem.

Czym zastąpić cleaner do paznokci?

Zabrakło ci cleanera i nie wiesz, czym go zastąpić? Wiedz zatem, że masz kilka opcji, które przedstawiamy poniżej!

Alkohol izopropylowy

Zabrałaś się za stylizację paznokci i właśnie sobie przypomniałaś, że skończył ci się cleaner? Nie panikuj! Na szczęście możesz sięgnąć po jego tani zamiennik, czyli alkohol izopropylowy. Jest to nic innego jak główny składnik produktu. Najczęściej dostępny jest w sklepach w formie płynnej, ale możesz go kupić także jako nasączone chusteczki. Niestety jednak ten produkt nie jest pozbawiony wad – nie zawiera dodatkowych składników w przeciwieństwie do cleanera do paznokci, więc nie chroni płytki przed bardzo silnym działaniem alkoholu i jej nie pielęgnuje.

Zmywacz do paznokci bez acetonu

Alternatywą dla powyższego produktu może być zmywacz do paznokci niezawierający acetonu. Wystarczy, że jego niewielką ilość nałożysz na wacik bezpyłowy i przetrzesz nim paznokcie, aby usunąć warstwę dyspersyjną. Pamiętaj jednak, aby użyć do tego dosłownie kilka kropel produktu i wykonać to bardzo delikatnie.

Aceton

Niektóre kobiety sięgają również po aceton jako zamiennik cleanera, aczkolwiek nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli użyjesz zbyt dużych ilości, możesz doprowadzić do osłabienia i zniszczenia paznokci, dlatego powinnaś go unikać.

Cleaner do paznokci – skład

W większości cleanerów do paznokci dostępnych na rynku znajdziesz podobne składniki, czyli:

  • alkohol izopropylowy;
  • octan etylu/butylu;
  • substancje zapachowe.

Niektórzy producenci dodają także różnego rodzaju witaminy czy olejek rycynowy, aby wzmocnić i nawilżyć płytkę paznokcia. Musisz również wiedzieć, że w cleanerze niemile widziane są wszelkie olejki eteryczne, ponieważ spowodowałyby one natłuszczenie płytki paznokcia.

Uczulenie na cleaner – czy jest możliwe?

Jak najbardziej! Właściwie każda substancja, której używa się przy stylizacji paznokci – np. aceton, primer, czy hybryda, może cię uczulić! Dlatego jeśli jesteś osobą ze skłonnościami do uczuleń, to pamiętaj, aby przed zastosowaniem cleanera wykonać próbę alergiczną. Wiedz również, że na rynku dostępne są preparaty, które zawierają głównie substancje hipoalergiczne i są one najlepszym wyborem. Mimo że uczulenie na cleaner jest dość rzadkie, to jednak nie powinnaś lekceważyć ryzyka.

Gdzie dostępne są cleanery do paznokci?

Rozbudowany asortyment cleanerów do paznokci możesz znaleźć w większości sklepów internetowych, specjalizujących się w sprzedaży produktów do stylizacji paznokci. Są one dostępne również w większych drogeriach.

Wiesz już, że cleaner do paznokci i odtłuszczacz to nieco inne produkty, lecz oba warto zastosować podczas stylizacji paznokci. Pamiętaj również o tym, aby sięgać jedynie po preparaty od zaufanych producentów, ponieważ tylko wtedy masz pewność, że nie wpłyną one niekorzystnie na stan twoich paznokci.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2022