Dicaprylyl ether, czyli eter dikaprylowy lub dioktylowy to suchy emolient przeznaczony do skóry i włosów. Pełni funkcje składnika bazowego lub aktywnego. Jest stosowany w produktach do pielęgnacji włosów i skóry dostępnych w drogeriach.

Eter dikaprylowy jako składnik kosmetyków – działanie

Dicaprylyl ether jest substancją, która kondycjonuje skórę i włosy. Pochodzi z kwasu tłuszczowego olejów kokosowych i palmowych, natomiast w warunkach przemysłowych pozyskiwany jest syntetycznie.

Jako suchy emolient eter dikaprylowy pozostawia matowy filtr ochronny bez uczucia tłustości. Jako składnik konsystencjotwórczy pełni rolę rozpuszczalnika dla substancji nierozpuszczalnych w wodzie (hydrofobowych). Poprawia właściwości aplikacyjne produktu.

Substancja ta tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną – w rezultacie zmiękcza i wygładza. Zapobiega nadmiernemu przesuszeniu i podrażnieniom. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych (np. promienie UV, wysokie i niskie temperatury).

Dicaprylyl ether w produktach kosmetycznych

Ten emolient suchy obecny jest w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry i włosów oraz w produktach upiększających. Są to m.in.:

  • kremy pod oczy;
  • kremy nawilżające;
  • sera przeciwzmarszczkowe;
  • antyperspiranty;
  • samoopalacze;
  • kremy do golenia;
  • produkty do demakijażu.

Dicaprylyl ether często jest stosowany jako alternatywa dla silikonów. Jest przyjazny dla środowiska i nie powoduje podrażnień. Jest łatwy do rozprowadzenia. Jako substancja kosmetyczna poprawia aplikację produktu. Działa nawilżająco i wygładzająco. Tworzy filtr, ale nie pozostawia uczucia tłustości. Dzięki temu często spotykany jest w lekkich emulsjach.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2023
Zobacz też:
Polyquaternium-10 – co to jest?