Żółte włosy to zmartwienie wielu blondynek. Okazuje się, że można temu łatwo zaradzić. Toner do włosów blond jest bowiem produktem, który neutralizuje niepożądany, żółty odcień. Na stałe zagościł w salonach fryzjerskich i w domach wielu użytkowniczek. Jeśli często zachwycają cię kolory włosów, które widzisz na żywo lub na zdjęciach w mediach społecznościowych, sekretem może być właśnie tonowanie. Czy tonery do blondu rzeczywiście są aż tak skuteczne? Czytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak działają!

Tonery do włosów blond – zastosowanie

Toner blond jest stosowany przez wielu stylistów, którzy dzięki niemu nadają fryzurze ostatecznego szlifu. Z tego samego powodu wiele kobiet wykorzystuje produkt w regularnej pielęgnacji włosów. Do najczęstszych zastosowań toneru należy:

  • neutralizacja koloru włosów – w przypadku blondu jest to najczęściej wyeliminowanie żółtego odcienia;
  • odświeżenie koloru – każdy kolor włosów po pewnym czasie blaknie. W takiej sytuacji nie trzeba od razu umawiać się na farbowanie. Można zastosować toner, by odłożyć w czasie kolejną koloryzację. To z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję włosów;
  • wyrównanie koloru – w przypadku samodzielnego farbowania włosów w domu czasem zdarza się, że mają one kilka odcieni. Toner do blondu sprawi, że kolory lepiej się ze sobą połączą;
  • tonowanie refleksów – delikatne refleksy na włosach są obecnie bardzo modne. Aby je uzyskać, trzeba rozjaśnić poszczególne pasma. Następnie należy użyć toneru, aby nadać im pożądany odcień.

Tonery do blondu – rodzaje

Mianem tonerów określa się różne produkty wpływające na ostateczny kolor włosów. Najczęściej wybierane przez fryzjerów są tonery do włosów blond natychmiastowe. Zwykle używa się ich po rozjaśnieniu, nakładając na umyte, wilgotne włosy. Toner pozostaje włosach przez kilkanaście minut lub dłużej (w zależności od producenta). Po zmyciu preparatu włosy uzyskują już piękny odcień, który utrzymuje się przez dłuższy czas.

Tonery do włosów blond w różnych formach

Tego rodzaju tonery do włosów blond można również zastosować samodzielnie. Aby zadbać o piękny odcień blondu w domu, możesz także sięgnąć po pewne produkty do regularnej pielęgnacji. Są to:

  • szampony;
  • płukanki;
  • odżywki tonujące. 

Efekt po użyciu takich tonerów do włosów blond jest subtelny, a odcień staje się bardziej intensywny, im częściej używa się produktu.

Toner do włosów – efekt

Tonery do blondu dostępne są w różnych kolorach i odcieniach. Można na przykład nadać włosom pastelowy kolor zielony lub fioletowy. Najczęściej jednak w koloryzacji stosuje się tonery, które sprawiają, że żółty blond zmienia się w lodowy, beżowy, a nawet różany. To pozwala na uzyskanie tak popularnych obecnie popielatych i truskawkowych odcieni. 

Toner do włosów blond a kolor wyjściowy

Warto pamiętać, że efekt, jaki uzyskasz dzięki tonerowi do włosów blond, zależy też od koloru wyjściowego. Na włosach naturalnych powstanie delikatna poświata. Z kolei odcień włosów zmienionych farbą rozjaśniającą będzie subtelnie ochłodzony. Najbardziej intensywny efekt da się zauważyć na włosach, do których został użyty rozjaśniacz. Jeśli w zamierzasz rozjaśnić włosy, zachowaj ostrożność, a w razie potrzeby udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Farba do włosów blond bez żółtego odcienia

Często zdarza się, że żółte włosy po rozjaśnianiu to kłopot, który pojawia się również po użyciu farby do włosów. Zastanawiasz się, jak tego uniknąć? Wybierając farbę, zwróć uwagę na jej numer. Jest to zazwyczaj kilka cyfr rozdzielonych przecinkiem lub ukośnikiem. Aby dowiedzieć się, czy po użyciu tonera do włosów blond nie pojawi się efekt żółtych włosów, trzeba sprawdzić, jaki farba ma odcień. Na pudełku jest on zapisany jako cyfry po przecinku. Jeśli chcesz uzyskać chłodny blond, wybieraj farby o odcieniu 1 (popielaty) i 2 (opalizujący). Może się zdarzyć, że farba będzie miała dwie cyfry po przecinku. Druga z nich to odcień dodatkowy. Unikaj odcieni neutralnych (oznaczonych jako 0) oraz żółtych (pod cyfrą 3).

Farba do włosów chłodny blond

Powyższe zagadnienie wyjaśnimy na przykładzie farby do włosów blond w chłodnym odcieniu – 10.12:

  • 10 – poziom koloru – bardzo, bardzo jasny blond;
  • 1 – odcień chłodny, popielaty;
  • 2 – dodatkowy odcień chłodny, opalizujący.

Rozszyfrowywanie numerów farb do włosów jest bardzo przydatne, jeśli obawiasz się żółtego odcienia. Pamiętaj jednak, że ostateczny efekt koloryzacji tonerem do włosów blond zależy również od koloru wyjściowego włosów.

Żółte włosy po rozjaśnianiu – co zrobić?

Jeśli przygotowujesz się do rozjaśniania włosów, najlepiej od razu zaopatrz się w toner na żółte włosy. Efekt po zastosowaniu rozjaśniacza rzadko kiedy jest satysfakcjonujący, dlatego tonery do włosów blond okazują się niezbędne. Jeśli twój kolor po farbowaniu cię nie zadowala, masz w zasadzie dwa wyjścia – kupić w hurtowni fryzjerskiej natychmiastowy toner lub wprowadzić do regularnej pielęgnacji szampony i odżywki tonujące. Stanowczo odradzamy kolejne farbowanie włosów w krótkim czasie. Nie dość, że kolor może wyjść znacznie gorszy, to dla włosów jest to zbyt silne obciążenie. 

Czy tonowanie włosów blond je niszczy?

Pora na najważniejsze pytanie – czy tonowanie włosów rozjaśnionych jest bezpieczne? Działanie większości tonerów do włosów blond można uznać za koloryzację półtrwałą. Oznacza to, że piękny odcień prędzej czy później się zmyje i trzeba będzie nałożyć produkt ponownie. Dobra wiadomość jest taka, że większa część tonerów nie zawiera amoniaku. W związku z tym nie wnikają one w głąb włosa, a jedynie działają na jego powierzchni. Stosowanie dobrej jakości profesjonalnych tonerów nie niszczy włosów. Często zdarza się, że włosy po zastosowaniu produktu tonującego są bardziej błyszczące i prezentują się zdrowo.
Toner do włosów blond to niemal niezbędny produkt w walce z żółtym odcieniem. Aby uzyskać pożądaną fryzurę, zastanów się, jaki efekt ci się podoba. Dzięki temu wybierzesz odpowiedni kosmetyk tonujący. Stosowanie tego typu kosmetyków jest bardzo łatwe, a rezultat często przerasta najśmielsze oczekiwania. Jeśli masz zamiar szybko pozbyć się żółtych włosów po farbowaniu, wybierz toner natychmiastowy. Jeżeli jednak chcesz dbać o swój piękny odcień podczas rutynowych czynności pielęgnacyjnych, zastosuj szampon lub odżywkę.