Plastyka pochwy znana jest także pod nazwą waginoplastyki. Jest to operacja pochwy, która polega na skorygowaniu szerokości pochwy i ewentualnych defektów krocza. Jest to dość popularny zabieg wśród kobiet po naturalnym porodzie. W jego trakcie może niekiedy dojść do pęknięcia, przemieszczenia lub deformacji pochwy i krocza. Jeśli właśnie to ci się przytrafiło, warto skorzystać z wszelkich zabiegów, które pozwolą ci wrócić do dawnej sprawności i jakości życia intymnego. Plastyka pochwy jest właśnie jedną z opcji, które mogą ci to umożliwić.

Zwężenie pochwy – jak wygląda taka operacja?

Plastyka krocza to operacja ginekologiczna, którą trzeba wykonywać pod silnym znieczuleniem. Mimo to jest to zabieg bezpieczny – jest jedną z częściej wykonywanych operacji z zakresu ginekologii estetycznej. Operacja plastyczna pochwy powinna zawsze być poprzedzona konsultacją lekarską i badaniami twojego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie wykażą one żadnych przeciwwskazań, możesz umówić się na zabieg.

Plastyka pochwy jest zawsze wykonywana przez wykwalifikowanego ginekologa ze specjalizacją w ginekologii estetycznej. Na wstępnym etapie poprzedzającym operację chirurg nakreśli na tobie linie planowanych cięć. W ten sposób z łatwością określi wielkość i umiejscowienie tkanek, które należy wyciąć. Po ustaleniu planu działania i podaniu ci środka znieczulającego lekarz przystępuje do wykonania zabiegu.

Operacja plastyczna pochwy przebiega w kilku kolejnych etapach:

 • zwężenie pochwy dzięki zlikwidowaniu nadmiaru tylnej ściany pochwy;
 • naprawa defektów mięśni podstawy miednicy oraz mięśnia opuszkowo-gąbczastego;
 • plastyka krocza, jeśli jest ona konieczna.

Proces odtworzenia mięśni jest niezwykle istotny dla powodzenia tej operacji. W trakcie zabiegu lekarz musi także usunąć nadmiar śluzówki z twojej pochwy. Mimo iż plastyka pochwy brzmi jak niezwykle skomplikowany zabieg, pozostawia po sobie jedynie niewielki szew na zewnątrz. Po udanej operacji pozostaje ci zadbać o zdrowie i odpowiednią regenerację organizmu.

Zobacz też:
Czym jest laser pikosekundowy – innowacyjna metoda zabiegowa?

Rekonwalescencja po operacji wypadania macicy

Sam zabieg nie boli, ponieważ wykonywany jest pod znieczuleniem rdzeniowym lub ogólnym. Sam proces gojenia się pochwy może być jednak dla ciebie nieprzyjemny. Przebiega on jednak dość sprawnie. Jak wygląda rekonwalescencja po operacji wypadania macicy? Rana zewnętrzna goi się około tygodnia. Już po kilku dniach powinnaś odzyskać swoją sprawność ruchową. Z seksem i intensywnymi ćwiczeniami musisz jednak poczekać około 6-8 tygodni.

Czy rekonwalescencja po operacji wypadania macicy wymaga unieruchomienia? Zależne jest to od rodzaju znieczulenia. Przeważnie konieczne jest unieruchomienie, lecz tylko na kilka godzin. Lekarz wypisze cię do domu już w ten sam dzień lub nazajutrz po zabiegu.

Zalecenia po plastyce pochwy

Plastyka pochwy przebiegła pomyślnie, a ty wróciłaś właśnie do domu – jak teraz o siebie zadbać? W pierwszych godzinach po operacji ogranicz posiłki do płynów i ewentualnie lekkostrawnych pokarmów stałych. Ból w miejscu cięcia nie powinien być zbyt uciążliwy. Do jego uśmierzenia wystarczą ci doustne leki przeciwbólowe. 

Pozostałe zalecenia po plastyce pochwy to:

 • unikanie napinania mięśni krocza oraz pozycji siedzącej przez około tygodnia;
 • częste przemywanie krocza letnią wodą i pielęgnacja specjalnym preparatem odkażającym i wspomagającym gojenie;
 • stosowanie profilaktyki zaparć przez cały okres gojenia się rany;
 • zgłoszenie się do kontroli lekarskiej po około tygodniu lub kiedy zaleci ci to twój lekarz;
 • unikanie wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów, kąpieli w wannie i basenie oraz zbliżeń intymnych.

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, proces gojenia się pochwy powinien przebiegać sprawnie i pomyślnie. Już niedługo będziesz mogła wrócić do swoich codziennych zajęć.

Możliwe powikłania po plastyce pochwy

Jak przy każdej operacji chirurgicznej, istnieje przy niej pewne ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Jest ono jednak niewielkie. Plastyka pochwy jest zabiegiem powszechnym i bezpiecznym.

Zobacz też:
Modelowanie sylwetki w gabinecie kosmetycznym – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na ten temat

Możliwe powikłania po plastyce pochwy obejmują:

 • obrzęk i ból w miejscu przeprowadzenia zabiegu,
 • krwawienie,
 • siną skórę krocza,
 • swędzenie lub pieczenie,
 • zaburzenia czucia,
 • zgrubienia podskórne,
 • przerost blizny,
 • zapalenie pochwy,
 • grzybicę,
 • gorączkę,
 • powstanie krwiaka.

Większości z powyższych powikłań możesz uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli obawiasz się niepożądanych skutków, omów ze swoim lekarzem inne sposoby umożliwiające zwężenie pochwy.

Plastyka pochwy – przed i po, czyli efekty zabiegu

Widoczne i odczuwalne zmniejszenie pochwy to niejedyny efekt takiego zabiegu. Uzyskasz po nim także poprawę napięcia mięśni dna miednicy oraz podniesienie krocza – odległości pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem. Udana plastyka pochwy sprawi, że będziesz silniej odczuwać przyjemność z odbywanego stosunku. Co więcej, poprzez zwężenie pochwy po porodzie eliminujesz ryzyko powstawania stanów zapalnych i nadmiernych upławów. 

Różnica przed i po jeśli chodzi o plastykę pochwy jest naprawdę ogromna. Gdy miejsce po zabiegu całkowicie się zagoi, odzyskasz całkowitą radość z życia codziennego i intymnego. Plastyka pochwy pozwoli ci odzyskać radość z seksu.

Jak widzisz, plastyka pochwy to wcale nie taki straszny zabieg. Powikłania po niej są raczej niegroźne i rzadko spotykane. Z kolei efekty są bardzo zadowalające. Pozwolą ci odzyskać pełną sprawność krocza i radość z seksu nawet po kilku porodach. Operacja plastyczna pochwy nie jest też wcale przeciwwskazaniem przed kolejną ciążą. Jeśli jesteś świeżo po porodzie, przed przystąpieniem do zabiegu warto odczekać przynajmniej 2-3 miesiące. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania lub obawy względem tej operacji, udaj się na konsultację do swojego lekarza.

Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Blizna po oparzeniu – czy można złagodzić jej wygląd? Poznaj rodzaje oparzeń i sposoby radzenia sobie z bliznami