Nitkowanie twarzy to bardzo popularna obecnie metoda usuwania niechcianego owłosienia. W internecie można znaleźć wiele filmów prezentujących tę metodę. Z pozoru wydaje się ona skomplikowana, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Można bardzo łatwo opanować depilowanie nitką i samodzielnie kontrolować owłosienie na twarzy. Jak możesz się tego nauczyć? Podpowiadamy! Przeczytaj więcej i sprawdź, czy dasz radę.

Nitkowanie twarzy – co to takiego?

Nitkowanie to metoda depilacji twarzy za pomocą nitki. Sekret tkwi w tym, że skręcona nitka zaczepia się o włoski i je wyrywa. Przed przystąpieniem do depilacji należy przygotować spory kawałek nici (około 30 cm długości po złożeniu). Końce nitki związuje się tak, aby powstała duża pętla. Następnie należy włożyć palce obu dłoni od wewnątrz pętli i kilka razy odwrócić jedną dłoń, aby nici się skrzyżowały. Im więcej razy odwrócisz dłonie, tym większa będzie powierzchnia depilacji. 

Jaka nitka do depilacji twarzy?

Nitkowanie twarzy można wykonać zwykłą nitką. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich wykonane są z poliestru, przez co nie nadają się do nitkowania. Ponadto, nitka do depilacji powinna być czysta. Warto więc zakupić profesjonalną nić do usuwania owłosienia. To nić antybakteryjna, którą można znaleźć w drogerii lub w sklepie internetowym. Cena takiej nici to kilkadziesiąt złotych. Jedna szpula profesjonalnej nitki wystarcza na bardzo długi czas. Jest ona wykonana z bawełny, czyli materiału, który najlepiej nadaje się do tego typu zabiegu. Przechodzimy teraz do tego, na czym polega nitkowanie twarzy.

Nitkowanie wąsika i nie tylko

Nitkowanie najlepiej sprawdza się do depilacji twarzy, czyli wąsika, a także włosków na brodzie, szyi czy skroniach. Można również wykonać nitkowanie brwi. Aby jednak nadać im kształt, należy sprawnie posługiwać się tą metodą.

Jak nitkować twarz?

Przedstawiamy kolejne etapy nitkowania twarzy:

 1. Przed depilacją należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować wybrany obszar twarzy.
 2. Nitkę musisz przygotować tak, jak opisaliśmy to powyżej. W trakcie depilacji nici trzymaj od wewnątrz pętli, opierając je na palcach wskazujących i kciukach. Nitka jest skręcona na środku, a powstała spiralka będzie wyrywała włoski. 
 3. Należy więc przyłożyć nici do twarzy w miejscu skrętu i na przemian otwierać i zamykać dłonie, przesuwając się delikatnie po depilowanym obszarze. 
 4. Nitkowanie wąsika i brody warto wykonywać po naciągnięciu skóry. 
 5. Po wykonaniu zabiegu najlepiej nałożyć łagodzący krem po depilacji.

Nitkowanie twarzy – dla kogo?

Nitkowanie twarzy to zabieg, który w szczególności docenią osoby pozbywające się nadmiernego owłosienia za pomocą maszynki do golenia. Jest to również świetna opcja dla pań, które nie chcą lub nie mogą korzystać z innych sposobów depilacji twarzy. Zalety nitkowania z całą pewnością przypadną do gustu osobom, których owłosienie na twarzy jest wyjątkowo intensywne na skutek problemów hormonalnych.

Zobacz też:
Depilacja rąk – sposoby na pozbycie się niechcianych włosów

Nitkowanie twarzy – opinie

Skuteczność nitkowania twarzy jest bardzo wysoka. Metoda ta z pewnością przewyższa usuwanie owłosienia za pomocą maszynki jednorazowej – włosy odrastają znacznie wolniej. Nitkowanie wykonuje się o wiele szybciej od pozbywania się włosków za pomocą pęsety. Jest też ciekawą alternatywą dla osób, które odczuwają podrażnienia po zastosowaniu wosku do depilacji.

Nitkowanie twarzy – zalety

Największe zalety nitkowania twarzy to:

 • dbałość o higienę;
 • skuteczność – dobrze wykonana depilacja pozwala usunąć większość owłosienia z danego obszaru;
 • długotrwały efekt – nitkowanie wyrywa włosy wraz z cebulkami. Włosy odrastają wolniej;
 • łatwość wykonania – samodzielne wykonanie nitkowania wymaga jedynie opanowania ruchów dłoni;
 • szybkość – osoby sprawnie posługujące się tą metodą są w stanie usunąć owłosienie na twarzy w krótkim czasie;
 • zabieg odpowiedni również dla wrażliwej skóry twarzy.

Nitkowanie twarzy – cena

Nitkowanie twarzy to zabieg, który można wykonać również w salonie kosmetycznym. Cena takiej depilacji to w przypadku objęcia nim całej twarzy około 100 zł. Z kolei depilowanie tylko części twarzy, na przykład samego wąsika lub policzków, to koszt od 30 do 50 zł.

Nitkowanie twarzy – samodzielnie czy w salonie?

Panie, które nigdy nie wykonywały nitkowania, mogą się zastanawiać, czy poradzą sobie z tą metodą. Dobra wiadomość jest taka, że depilowanie nitką to umiejętność, którą można nabyć bardzo łatwo, po prostu przez praktykę. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nitkowaniem, możesz wypróbować metodę bez przykładania nici do skóry. Zobaczysz, jak przesuwają się one względem siebie. Następnie możesz działać na niewielkim obszarze skóry nóg, a później przejść do depilowania twarzy. Jeśli samodzielne nitkowanie twarzy jest dla ciebie zbyt czasochłonne lub trudno osiągnąć ci pożądaną precyzję, odwiedź salon kosmetyczny. Przystępna cena i skuteczność zabiegu sprawiają, że jest on wart polecenia.

Nitkowanie twarzy – przeciwwskazania

W pewnych sytuacjach nie należy wykonywać nitkowania samodzielnie ani w salonie kosmetycznym. Przeciwwskazaniem do zabiegu są:

 • stany zapalne skóry;
 • rozległy trądzik;
 • rany;
 • podrażnienia.

W takich sytuacjach należy odłożyć depilację do czasu, aż skóra dobrze się zagoi.
Nitkowanie twarzy przynosi imponujące efekty i pozwala na usunięcie większości owłosienia w krótkim czasie. Ogromną zaletą jest to, że można taką depilację wykonać samodzielnie. Regularne nitkowanie twarzy sprawia, że odrastające włoski są rzadsze i słabsze, w związku z czym dużo łatwiej jest kontrolować nadmierne owłosienie. Jakie są zalety samodzielnej depilacji za pomocą nitki? Można zauważyć, że jest to nieco tańszy sposób od innych metod depilacji, takich jak stosowanie wosku, pianek czy maszynek jednorazowych. Dla wielu osób nitkowanie okazuje się również nieco bardziej wygodne.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021