Już od 1 maja nastąpią zmiany w obowiązujących obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa. Sytuacja pandemiczna poprawiła się na tyle, że możliwe będzie zniesienie regionalizacji w kwestii restrykcji. Do końca maja, z pewnymi ograniczeniami, odmrożona zostanie cała gospodarka.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne otwarte w całym kraju

Najważniejszą z punktu widzenia branży beauty informacją jest właśnie zniesienie regionalizacji obostrzeń. Oznacza to, że już od poniedziałku ruszą zarówno salony fryzjerskie, jak i salony kosmetyczne w całym kraju.

Do 1 maja pozostają zamknięte biznesy tej branży w pięciu województwach, w których sytuacja związana rozwojem epidemii koronawirusa była najtrudniejsza. Chodzi o województwa:

  • wielkopolskie;
  • dolnośląskie;
  • śląskie;
  • łódzkie;
  • opolskie.

Od poniedziałku jednak regionalizacja nie będzie już w ogóle obowiązywać.

Do końca maja odblokowanie całej gospodarki

Ogłoszony przez rząd plan wychodzenia z obostrzeń jest jednak znacznie szerszy. 4 maja w reżimie sanitarnym i z ograniczeniami powracają galerie sztuki i muzea. Otwarte będą (również z ograniczeniami w kwestii liczby osób) sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. Do szkoły wrócą dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Od 8 maja otwarte będą w reżimie sanitarnym i z ograniczeniami hotele, a od 15 maja (jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15) na dworze nie będzie trzeba nosić maseczek.

Również w połowie maja wrócą ogródki restauracyjne, a także kina, teatry oraz imprezy okolicznościowe (wszystkie jedynie na świeżym powietrzu).

Wracają też restauracje i kina

Od 29 maja z kolei otwarte będą same restauracje (nie więcej niż połowa obłożenia). Z podobnymi ograniczeniami wrócą kina, teatry, a wszyscy uczniowie wrócą do szkół.

Pełny harmonogram dotyczący znoszenia poszczególnych obostrzeń wraz ze wszystkimi szczegółami został opublikowany na stronie rządowej.

Pozostaje mieć nadzieję, że plan rządu rzeczywiście się powiedzie. Rządzący zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian, w zależności od tego jak kształtować się będzie liczba zakażeń w kolejnych dniach. Najwięcej zależy tu od nas – koniecznie należy stosować się do wszelkich wskazówek i obostrzeń. Zachowujmy więc dystans, zasłaniajmy usta i nos maseczką oraz pamiętajmy o higienie.

Zobacz też:
Kremu Nivea na Białorusi już nie kupisz. Reżim Łukaszenki wprowadza zakaz

za: gov.plPowiązane artykuły:
Archiwum: kwiecień 2021