Każdy, komu zależy na elastycznej i nawilżonej skórze bez zanieczyszczeń i przebarwień, powinien zainteresować się serum z retinolem. Ten składnik, chociaż stosowany głównie w kuracji przeciwstarzeniowej, aktywnie działa także w walce z innymi problemami skórnymi. Czy retinol w formie serum jest w pełni bezpieczny i każdy może korzystać z jego właściwości? Kiedy i w jaki sposób go stosować? Na te pytania odpowiemy w artykule!

Retinol – czym jest? 

Retinol i witamina A czasem bywają określane jako ten sam składnik, ale nie do końca tak jest. Witamina A jest związkiem retinoidów, które są bardzo ważne dla organizmu. Retinoidy mają wpływ na skórę, a oprócz tego syntezują steroidowe hormony, biorą udział w podziałach komórkowych, wzmacniają odporność, wspomagają wzrok, a także układ pokarmowy i oddechowy. 

Retinoidy dzielą się na trzy grupy: 

 • związki monoaromatyczne – należą do nich aldehyd retinowy, kwas retinowy, izotretinoina, tretinoina oraz retinol; 
 • związki aromatyczne – należą do nich takie związki, jak acytretyna, etretynat, motretynid; 
 • retinoidy poliaromatyczne – należą do nich adapalen, beksaroten i tazaroten. 

Retinol a witaminy

Niektórzy pytają o związek serum z retinolem i witaminy C. Jak jednak widać, retinol stanowi jedną z podstawowych pochodnych witaminy A. Jest także najaktywniejszą substancją kosmetyków. Badania nad jego właściwościami trwają już od lat 80. XX wieku i do dzisiaj uważa się go za jedną z najskuteczniejszych substancji w walce z różnorodnymi problemami skórnymi. Retinol można dostarczać organizmowi zarówno pod postacią jedzenia (produkty mleczne, szpinak, dynia, marchew), jak i przy pomocy kosmetyków. 

Zobacz też:
Szare mydło – skład, właściwości i zastosowanie

Jak działa serum z retinolem?

Serum z retinolem to coś dla osób, które chcą zadbać o młody i wygląd cery. Wśród właściwości i funkcji retinolu można wymienić: 

 • zminimalizowanie widoczności blizn; 
 • ujędrnienie cery; 
 • przyspieszenie regeneracji skóry; 
 • unormowanie wydzielania sebum
 • zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu; 
 • pomoc w złuszczaniu naskórka; 
 • likwidowanie przebarwień; 
 • pomoc w walce z trądzikiem; 
 • działanie przeciwzapalne; 
 • pomoc w leczeniu oparzeń i odmrożeń; 
 • nawodnienie skóry. 

Retinol – serum do twarzy. Dla kogo? 

Serum z retinolem polecane jest przede wszystkim osobom, którym zależy na walce z oznakami starzenia się skóry. Pierwsze objawy tego procesu to utrata elastyczności, pojawiające się przebarwienia i podrażnienia, a także widoczne odwodnienie skóry. Retinol nadaje się do każdego rodzaju cery – suchej, tłustej, mieszanej, a nawet naczynkowej. Szczególnie poleca się go osobom zmagającym się z trądzikiem. Substancja aktywna łagodzi stan zapalny, złuszcza martwy naskórek, oczyszcza pory i reguluje wydzielanie sebum. 

Przeciwwskazania do stosowania serum z retinolem

Warto pamiętać, że stosowanie retinolu wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami i ograniczeniami:

 1. Lepiej nie stosować serum z retinolem w połączeniu z kosmetykami zawierającymi kwasy.
 2. Przed naniesieniem retinolu na skórę musisz upewnić się, że jest wolna od wszelkich ran i poważnych podrażnień. Jeżeli nie, należy najpierw zwalczyć wszystkie uszkodzenia.
 3. Stosowanie retinolu nie jest zalecane w przypadku częstej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. 
 4. Serum z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. 
 5. Kosmetyków z retinolem nie należy stosować na trądzik bez wcześniejszej konsultacji z dermatologiem.

Musisz wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania, aby zastosować retinol. Serum w innym przypadku może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i tylko pogorszyć stan skóry. 

Serum z retinolem – jak stosować? 

Jak stosować retinol? Serum to najpopularniejsza forma, w jakiej można spotkać ten składnik. Chcesz, aby przyniósł pożądane efekty? Sprawdź, jak aplikować kosmetyk!

Zobacz też:
Retinol i jego zbawcze działanie na skórę twarzy. Jak prawidłowo go używać?

Zacznij od małego stężenia

Zazwyczaj serum z retinolem występuje w różnych stężeniach, od ok. 0,1% do 2%. Jeśli dopiero rozpoczynasz kurację, warto sięgnąć po serum o najniższym stężeniu, aby nie dopuścić do podrażnień. Musisz także uważnie obserwować, jak skóra reaguje na nową substancję. Początkowo retinol może powodować delikatne zaczerwienienie i łuszczenie, jednak z czasem tolerancja skóry na jego działanie powinna się poprawiać (może trwać to nawet 12 tygodni). 

Stosuj jesienią/zimą

Serum z retinolem najlepiej wypróbować jesienią lub zimą. Substancja sprawia bowiem, że skóra staje się wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie UV. Jeśli chcesz używać retinolu również latem, musisz stosować preparaty z bardzo wysokimi filtrami SPF. 

Retinol na wieczór

Retinol w formie serum świetnie sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. Ważne, aby wraz z retinolem używać dobrze nawilżającego kremu.

Uzbrój się w cierpliwość 

Pierwsze efekty kuracji można zauważyć dopiero po około miesiącu stosowania. Po tym czasie możesz zacząć aplikowanie retinolu częściej, o ile do tej pory nie wystąpiło żadne poważne podrażnienie skóry. Serum z retinolem należy nakładać 1-2 razy w tygodniu, ale po 2 tygodniach stosowania możesz je aplikować co dwa dni.

Retinol w formie serum to propozycja dla osób z różnorodnymi problemami skórnymi. Zmagasz się z wczesnymi objawami starzenia, utratą elastyczności skóry, trądzikiem lub stanem zapalnym? Retinol kompleksowo rozprawi się ze wszystkimi mankamentami. Pamiętaj, aby najpierw zapoznać się z listą przeciwwskazań i mieć pewność, że kosmetyk ci nie zaszkodzi. Regularność i rozwaga w stosowaniu serum pozwoli cieszyć się efektami już po miesiącu!Powiązane artykuły:
Zobacz też:
Właściwości ochronne masła kakaowego przy opalaniu skóry