Meksyk: Koniec z testowaniem kosmetyków na zwierzętach

Meksyk jest pierwszym krajem w Ameryce Północnej, który podjął decyzję o zakazie testowania kosmetyków na zwierzętach. Senatorowie jednogłośnie zatwierdzili przepisy.

Meksyk zakazuje testowania kosmetyków na zwierzętach

Meksyk będzie od tej pory państwem, w którym testy na zwierzętach dotyczące składników kosmetycznych czy gotowych produktów będą znacznie ograniczone. Wyjątki mają stanowić te sytuacje, w których chodzi o testy ze względu na ryzyko dla zdrowia ludzi czy środowiska i nie ma metod alternatywnych, które zatwierdzają naukowcy na całym świecie.

Meksyk zakazuje testowania kosmetyków na zwierzętach. Jednogłośna zgoda Senatu

W tej kwestii nie było wątpliwości wśród Senatorów. Wszyscy deputowani zgodzili się, że czas już skończyć z testowaniem kosmetyków na zwierzętach. Chodzi tu zarówno o składniki kosmetyczne, produkty czy mieszaniny.

Nowe prawo nakłada ograniczenia nie tylko w kwestii produkcji, ale także importu oraz sprzedaży produktów kosmetycznych na terenie kraju. Meksyk, choć zostawił pewne wyjątki, ma zamiar zachęcać firmy do opracowywania metod testowania bez udziału zwierząt. Zajmować się tym będzie Ministerstwo Zdrowia.

Meksyk w obronie zwierząt. Są jednak wyjątki

Poza wspomnianym już wyjątkiem w kwestii bezpieczeństwa danego składnika, prawo zostawia jeszcze inne możliwości. Chodzi m.in. o sytuację, w której dane na temat bezpieczeństwa danego składnika wygenerowano w trakcie testów na zwierzętach z innego powodu niż zastosowanie kosmetyczne.

Ponadto, jest wyjątek dotyczący eksportu. Pojawia się on w momencie, gdy testy są konieczne dla spełnienia wymagań regulacyjnych w innym kraju.

Meksyk zmienia prawo. Wejdzie w życie za dwa lata

Przegłosowana przez senatorów ustawa, w której Meksyk zabrania testowania kosmetyków na zwierzętach, wejdzie w życie dopiero za dwa lata. Zadowolenia z decyzji deputowanych nie kryją animalsi.

Dyrektor ds. społecznych w Cruelty Free Cosmetics przyznał, że jest to wspaniała wiadomość. Podziękował też osobom, które ciężko pracowały dla osiągnięcia takiego wyniku. Przyznał, że organizacja czeka teraz na ruch USA oraz Kanady.

Za: wiadomoscikosmetyczne.plPowiązane artykuły:
Zobacz też:  Naukowcy potwierdzają: Nadużywanie kosmetyków może powodować endometriozę
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Aktualności