Zbadano skład kosmetyków. Aż 3/4 z nich zawierało mikroplastik

Zdecydowana większość kosmetyków zawiera mikroplastik – dowodzi dokument opublikowany przez Greenpeace. Nie wszyscy jednak widzą w tym problem. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Higieny Osobistej i Detergentów przekonuje, że nie ma dowodów na to, że substancje tego typu są dla człowieka szkodliwe.

kosmetyki 1

Jak często w kosmetykach znajduje się mikroplastik? Sprawdziła to organizacja Greenpeace. Jak się okazuje, ne jest dobrze. Zdecydowana większość badanych produktów zawierała takie substancje. Pojawił się w tej sprawie apel do rządu Niemiec. Tymczasem Federalny Instytut Oceny Ryzyka twierdzi, że nie ma większego ryzyka jeśli chodzi o wpływ mikroplastików na zdrowie.

„O makijażu – plastik w kosmetykach” to raport organizacji Greenpeace, w którym zbadano aż 664 produkty kosmetyczne do makijażu. Pochodziły one od 11 różnych, ale znanych marek. Wyniki są niestety dalekie od ideału.

Mikroplastik w zdecydowanej większości produktów

Po zbadaniu wszystkich produktów okazało się, że aż 502 spośród nich zawierały mikroplastik. Łącznie znaleziono aż 530 różnych polimerów, które używane są przy produkcji kosmetyków. Oznacza to, że aż 76 proc. produktów zawierało cząsteczki plastiku, których średnica jest mniejsza niż 5 milimetrów.

Tej wielkości cząsteczki mogą być przez nas wdychane lub połykane. Eksperci zbadali, że największa ilość mikroplastiku znajdowała się w produktach takich jak kredki, cienie czy pomadki.

Federalny Instytut Oceny Ryzyka w Niemczech nie widzi większego problemu

Tymczasem Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Higieny Osobistej i Detergentów twierdzi, opierając się na kilku badaniach dostępnych w sieci, że brak dowodu na zagrożenie dla zdrowia ze strony tych substancji.

Także Federalny Instytut Oceny Ryzyka broni branży, twierdząc że nie ma dużego ryzyka jeśli chodzi o przypadkowe połykanie czy wchłanianie przez skórę mikroplastiku.

Greenpeace mimo to wzywa rząd federalny Niemiec do tego, aby zakazać stosowania wspomnianych substancji w kosmetykach.

za: PAPPowiązane artykuły:
Zobacz też:  "Nie testowano na zwierzętach" - tych słów w UE nie wolno umieszczać na kosmetykach
Monika Jankowska
Absolwentka Kosmetologii Klinicznej. Uważa, że świadoma, odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia są niezbędne do zachowania dobrej kondycji na lata w dzisiejszych, coraz szybszych czasach. Prywatnie miłośniczka jogi, zdrowej kuchni i podróży do Azji.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne artykuły w kategorii: Aktualności